Jak połączyć ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jedną instalację? 

ogrzewanie podlogowe

Rodzaj ogrzewania domowego planuje się już na etapie budowania budynku, a przyszli użytkownicy stają przed dylematem, które rozwiązanie będzie najlepsze. Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego ze względu na efektywność i wydajność tego systemu. Ale sama podłogówka nie wystarczy i tutaj pojawia się rozwiązanie idealne – połączenie pracy systemu grzejnikowego z podłogowym. Jak można zsynchronizować pracę tak złożonej instalacji i jeszcze na tym zaoszczędzić? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Ogrzewanie podłogowe a grzejnikowe – cechy charakterystyczne 

Oba układy grzewcze cechuje odrębna specyfika, która ma wpływ na efekt połączenia ich w jedną instalację. Ogrzewanie grzejnikowe cechuje:

  • wysokotemperaturowość,
  • duża szybkość nagrzewania i stygnięcia,
  • przekazywanie ciepła na zasadzie konwekcji,
  • proste i tanie w montażu,
  • nieco mniejsza wydajność w porównaniu do podłogówki,
  • droższa eksploatacja niż w przypadku ogrzewania podłogowego. 

Ogrzewanie podłogowe zaś charakteryzuje się:

  • niskotemperaturowością,
  • wolnym nagrzewaniem i wolna utratą temperatury,
  • oddawaniem ciepła na zasadzie promieniowania,
  • kosztowną instalacją, 
  • większą wydajnością grzewczą niż grzejniki, 
  • tanią eksploatacją. 

Jak połączyć oba systemy w jedną instalację? 

Połączeniu obu systemów wymaga zastosowania układu kontroli i regulacji temperatury. Kocioł podłączony do instalacji musi jednocześnie zapewniać wyższą temperaturę wody dostarczanej do grzejników i mniejsza temperaturę wody płynącej do podłogówki. W tym celu w instalacji stosuje się układ mieszający. Układ ten może być z powodzeniem zainstalowany na rozdzielaczu do podłogówki, dzięki czemu regulacja temperatury wody odbywa się automatycznie. 

Jak funkcjonuje współpraca układu grzejnikowego z podłogówką? 

Systemy grzewcze mogą być różnie skonfigurowane, co ma wpływ na sposób ich instalacji  i rozbudowy. Jeżeli podłogówka zamontowana jest w nielicznych pomieszczeniach, a dominuje ogrzewanie grzejnikowe to wystarczy podłączyć podłogówkę do grzejników za pomocą ogranicznika temperatury powrotu. Jeżeli zaś to grzejniki stanowią uzupełnienie ogrzewania podłogowego, to dla obydwu systemów podtrzymywana jest niższa temperatura. Jeżeli oba systemu są sterowane i zasilane niezależnie, konieczne jest zapewnienie urządzenia, które połączy pracę podłogówki i grzejników. 

Połączenie ogrzewania grzejnikowego z podłogówką – efekt gwarantowany! 

Połączenie obu systemów znalazło wielu zwolenników, a ich grono ciągle rośnie. Jeżeli zastanawiasz się nad skorzystaniem z tej możliwości, warto porozmawiać ze specjalistą, aby mógł on ocenić Twój przypadek indywidualnie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz na główne źródło grzejniki czy podłogówkę, pamiętaj o wyposażeniu systemu w sterowniki, które pozwolą Ci sporo zaoszczędzić. 

Related posts

Leave a Comment