Jak zaaranżować pokój pierwszoklasisty od A do Z?

Pokój nastolatka

Kiedy dziecko wybiera się do szkoły jest bardzo przejęte kolejnymi zmianami w swoim życiu, bo jeszcze niedawno było przedszkolakiem, a teraz musi już zacząć prawdziwą naukę. Warto mu te zmiany nieco ułatwić nie tylko kupując tradycyjny róg obfitości ze słodkościami, ale również aranżując pokój pierwszoklasisty z prawdziwego zdarzenia. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak to zrobić.

Pomoce naukowe nie tylko na półkach, ale i na ścianach

Wykończenie ścian w pokoju dziecka jest bardzo ważne, bo przecież trzeba używać farb, które nie zawierają szkodliwych związków wywołujących alergie, a jednocześnie takich, które są zmywalne. Można jeszcze pokusić się o dodatki na ściany. Dobrym wyborem będą fototapety i naklejki ścienne. Można wybrać np. mapę świata, która ułatwi dziecku naukę geografii, a także historii, kiedy już pójdzie do klasy czwartej. Oczywiście na ścianach mogą znaleźć się również fototapety ze zwierzętami. Gatunki, rodzaje, rodziny, gromady – można zdecydować się na dowolny klucz w doborze takiej dekoracyjnej pomocy naukowej. Pokój może być również swoistą odskocznią od codziennych obowiązków i na ścianach mogą się znaleźć postaci z ulubionych bajek czy komiksów. Niemniej jednak takie dekoracje lepiej umieścić w strefie wypoczynkowej, a w strefie nauki, gdzie znajduje się biurko postawić na te pobudzające kreatywność, wyobraźnię i ułatwiające zapamiętywanie. Pomoce naukowe nie znajdą się zatem jedynie na półkach i regałach, ale również ścianach.

Urządź strefę snu i wypoczynku – bo sen jest podstawą rozwoju

Jak wiadomo sen wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i pierwszoklasista absolutnie powinien się wysypiać. Zatem nie jest dobrym pomysłem instalowanie telewizora w pokoju dziecka. Trzeba również zadbać, by komputer czy tablet w nocy były wyłączone. W strefie snu powinno się znaleźć wygodne łóżko z kieszeniowym materacem gwarantującym podparcie dla młodego kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach, a także spokojny sen. Dziecko w tym wieku powinno spać 9-10 godzin, jednak poranne wstawanie często sprawia mu trudność, zatem obok drewnianego lub metalowego łóżka warto postawić stolik lub szafkę nocną, a na niej budzik i oczywiście lampkę nocną. Do niej sprawdzi się żarówka led – niezawodna będzie taka o mocy 3 W, gdyż w zupełności wystarczy, by zapewnić odrobinę światła w strefie snu. Choć dla takiego dziecka można wybrać łóżko o długości 160 cm, to lepiej postawić od razu na dłuższe, które posłuży mu nawet do okresu nastoletniego. W tym jednym przypadku kupowanie na zapas się opłaca.

Strefa nauki – ergonomiczna i ładnie urządzona

Każdy rodzic chce by jego pierwszoklasista osiągał jak najlepsze wyniki w nauce, zatem musi zadbać o ergonomiczną i ładnie urządzoną strefę pracy. Dlatego biurko powinno mieć odpowiednią wysokość. Jeśli nie ogranicza Cię budżet, to możesz zdecydować się na to regulowane. Istotne znaczenie ma wielkość blatu na którym dziecko musi zmieścić wszystkie swoje przybory, a dodatkowo elektroniczne pomoce naukowe, czyli tablet bądź komputer. Krzesło biurkowe powinno być odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do wzrostu i anatomii dziecka, zatem warto by miało regulację nie tylko wysokości siedziska, ale również głębokości czy dodatkowy zagłówek wspierający szyjny odcinek kręgosłupa. O zdrowie dziecka trzeba zadbać jak najwcześniej, aby w przyszłości nie miało problemów ze skrzywieniami. Na biurku musi znaleźć się miejsce na lampkę biurkową, tak pomyśli wiele osób, ale niekoniecznie tak jest, bo strefę nauki można podświetlić przy użyciu dwóch kinkietów zamontowanych po obydwu stronach, albo dużej lampy stojącej z teleskopowym ramieniem. Nie można zapomnieć o ogólnym oświetleniu w centralnej części pokoju. Może być to sufit podwieszany z oczkami led albo lampa wisząca. Oczywiście do każdej lampy trzeba dobrać odpowiednie żarówki led. W strefie nauki znajdą się także dodatkowe regały, półki czy też kontenerki.

Jakie jeszcze wybrać meble i dodatki do pokoju dziecka?

Oczywiście trzeba również zadbać o odpowiednią szafę, wszak potrzeby dziecka w wieku szkolnym się zwiększają. Zatem można zdecydować się na narożną, tradycyjną uchylną, albo przesuwną. Ważna jest odpowiednia ilość półek i obecność drążka, który sprawdzi się na bardziej odświętne ubrania, choćby na początek i zakończenie roku szkolnego, a także inne uroczystości. Warto do pokoju dziecka wybrać miękki dywan, obok niego można postawić fotel sako, który świetnie sprawdzi się i zapewni dodatkowe miejsce relaksu.

Urządzenie pokoju pierwszoklasisty od A do Z wymaga dobrze przemyślanego planu pracy. Najlepiej wykonać projekt, wszak amatorskich programów graficznych nie brakuje, a także zapytać dziecko o jego preferencje, wszak to ono ma się czuć w tym pokoju najlepiej.

Related posts

Leave a Comment