Konstrukcja podłogi pływającej

Konstrukcja podłogi pływającej

Konstrukcja podłogi pływającej wyróżnia się tym, że jej elementy nie są trwale połączone z podłożem oraz ścianami. Taki system zapobiega przenoszeniu drgań oraz poprawia izolację akustyczną od dźwięków powietrznych i uderzeniowych.

Każda warstwa ułożona na stropie oddzielona jest warstwą dylatacyjną. Zarówno izolacja akustyczna, podkład podłogowy jak i warstwa wykończeniowa nie są trwale złączone ze sobą oraz ścianami, czy słupami. Warstwy mają możliwość przemieszczania się i rozprężania się, co może dziać się np. w związku z chłonięciem i odparowywaniem wilgoci, czy zmianami temperatur. Na brzegach pozostawia się około 1 cm szczeliny obwodowej, która jest wypełniona sprężystym materiałem izolacyjnym np. wełną lub filcem. Aby ukryć szczelinę stosuje się listwę przyścienną.

Izolacja akustyczna

To pierwsza warstwa podłogi, którą kładzie się bezpośrednio na strop. Jest ona wykonana z wełny mineralnej, którą przykrywa się folią stanowiącą izolację przeciwwilgociową.

Podkład podłogowy

Podkładem podłogowym może być wylewka bądź warstwa płyt. Ta warstwa obciąża wełnę i stanowi podkład pod warstwę wykończeniową. Można do tego celu użyć płyt cementowo- włóknowych. Płyty montuje się w 2 warstwach przesuniętych względem siebie o co najmniej kilka centymetrów. Płyty cementowo-włóknowe łączy się ze sobą wkrętami lub z użyciem kleju. Aby dowiedzieć się więcej o tego rodzaju płytach warto wejść na stronę: http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-cementowe. Na warstwie płyt lub wylewce montuje się warstwę rozdzielającą, na której można już ułożyć warstwę wykończeniową. Podłoga z takim podkładem jest wytrzymała na obciążenia oraz daje dobre wyciszenie.

Warstwa wykończeniowa

Na podkładzie pływającym można zastosować różnego rodzaju wykończenia. Sama warstwa wykończeniowa również może być położona w systemie podłogi pływającej. Takie rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim przy montażu wielkowymiarowych elementów drewnianych np. desek klejonych warstwowo lub paneli laminowanych.

Related posts

One Thought to “Konstrukcja podłogi pływającej”

  1. arek

    bardzo ciekawe rozwiązanie 😀

Leave a Comment