Właściwości stali austenitycznych

nierdzewna stal

Austenit – składnik strukturalny stali. Swoją nazwę zawdzięcza brytyjskiemu metalurgowi sir Williamowi Chandlerowi Roberts-Austenowi.

Stale austenityczne, w tym stal 316L, stal 316, stal nierdzewna z molibdenem zawierają domieszkę niklu (powyżej 8%). Ich cechą charakterystyczną jest sześcienna, ściennie centrowana struktura kryształu. Klasyfikują się w grupie stali nierdzewnych. Są więc odporne na korozje oraz posiadają bardzo dobre właściwości mechaniczne.

Stal austenityczna – właściwości

Stal austenityczna 316L oraz inne stale tej grupy charakteryzują się wysoką odpornością na agresywne warunki otoczenia. W praktyce mowa między innymi o mediach, które wywołują korozję. Stale są bardzo ciągliwe, także w niskich temperaturach. Odpowiedzialna jest za to austenityczna siatka krystaliczna, która sprawia, że stal ta jest bardzo podatna na formowanie.

Kolejna cecha charakterystyczna to fakt, że stale austenityczne w dużym stopniu są niemagnetyczne. Są bardzo wytrzymałe na rozciąganie i nie można ich hartować za pomocą tradycyjnych metod obróbki cieplnej. Ponadto cechuje je bardzo dobra spawalność.

Z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, a także chemicznym. Właściwości stali austenitycznej sprawiają, że świetnie odnajduje się ona w środowisku w którym buduje się urządzenia, które służą do produkcji kwasu azotowego. Mowa o nawozach sztucznych, a także między innymi rurociągach przemysłowych oraz przesyłowych, wymiennikach ciepła, a ponadto konstrukcjach okrętowych, lotniczych czy kolejowych.

Tego typu stale nierdzewne nieco gorzej wypadają w przypadku zdolności do skrawania ze względu na to, że mają one skłonność do utwardzania przez zgniot. Jeśli jednak dobierzemy odpowiednie parametry, taka obróbka jest również jak najbardziej możliwa.

Related posts

Leave a Comment