Inwestycja w postaci budowy domu jednorodzinnego to przedsięwzięcie, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Marzenie o przytulnym domku zlokalizowanym z dala od wielkomiejskiego zgiełku wydaje się motywować wielu indywidualnych inwestorów, choć w polskim krajobrazie przestrzennym nie brakuje również nowoczesnych osiedli zarządzanych przez prywatne spółki. Decyzja o budowie obiektu mieszkalnego na własny rachunek często jest równoznaczna z zadłużeniem się na długie lata, co wcale nie odstrasza młodych ludzi przed inwestycją w swoje marzenia o własnych „czterech kątach”. Z uwagi na wysokie koszta inwestycyjne, dom powinien charakteryzować się nie tylko wygodą użytkowania, ale przede wszystkim wysokimi standardami bezpieczeństwa. Zatem na co zwrócić uwagę przy budowie domu, aby uzyskać maksymalnie bezpieczną konstrukcję?
Budowa domu: działka budowlana
Bez odpowiednio przygotowanego gruntu pod budowę domu nie można marzyć o jego bezpiecznym charakterze. Wielu inwestorów popełnia zasadniczy błąd, kupując działkę bez gotowego projektu architektonicznego, jednocześnie narażając się na szereg modyfikacji, które w ostatecznym rozrachunku mogą być niemożliwe do przeprowadzenia. Aby konstrukcja domu mogła zapewnić bezpieczeństwo jego mieszkańcom na długie lata, działka przeznaczona pod zabudowę powinna być poddana profesjonalnemu badaniu geotechnicznemu, dzięki którym uzyskamy niezbędne informacje na temat właściwości i parametrów gruntu.
Budowa domu: projekt architektoniczny
Podstawą każdej inwestycji budowlanej jest stworzenie projektu architektonicznego, który pozwala dostosować podstawowe parametry techniczne budynku do indywidualnych potrzeb. Na tym etapie decydujemy nie tylko o rozkładzie i rozmiarze pomieszczeń, ale również o lokalizacji najważniejszych komponentów konstrukcji budynku, a także umiejscowieniu instalacji niezbędnych w kontekście swobodnego i co nas najbardziej interesuje, bezpiecznego użytkowania powierzchni mieszkalnej.
Zobacz także: http://buduje-dom.pl/jaki-sprzet-do-budowy-domu/
Budowa domu: nowoczesna technologia szalowania
Technika budowy domów jednorodzinnych sprzed kilkunastu lat, a technika, którą wykorzystujemy współcześnie to zupełnie dwie różne rzeczy. Rynek budowlany niemal co roku obfituje w nowoczesne rozwiązania techniczne, które umożliwiają zmaksymalizowanie bezpieczeństwa konstrukcji budynków mieszkalnych i użytkowych. Na tym etapie nie można nie wspomnieć o tak istotnym elemencie każdej budowy, jakim są szalunki ścienne. Niezwykle pomocne przy wznoszeniu ścian betonowych i żelbetonowych. Choć wciąż można się spotkać z tradycyjną techniką deskowania ścian, obecnie nie ma skuteczniejszego sposobu na uzyskanie ich optymalnej stabilności i wytrzymałości niż wykorzystanie szalunków ściennych, nowych bądź używanych.
Wielką zaletą nowoczesnych szalunków jest ich uniwersalność – są niezwykle przydatne zarówno w czasie budowy mniejszych obiektów mieszkalnych, jak i przeprowadzania inwestycji na zdecydowanie większą skalę. Od rozmiaru budynku zależy również sposób ich montażu – w przypadku standardowego domu jednorodzinnego najczęściej mamy do czynienia montowanymi ręcznie bez konieczności użycia dźwigu.