Co to jest termostat pokojowy i jak działa?

Mimo stale zmieniających się cen gazu, zdecydowanie to ten surowiec wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem na ogrzewanie domów, zarówno nowych, jak również takich, które przechodzą termomodernizację. Aby sprawić, że ogrzewanie gazowe będzie bardziej efektywne, zdecydowanie warto wybrać dobry kocioł, grzejniki, jak również aparaturę sterującą. Jednym z ważniejszych elementów jest termostat pokojowy.

Ogrzewanie domu zdecydowanie należy do największych wydatków, które musimy ponieść, aby zapewnić sobie odpowiedni standard mieszkania. Im większy dom, tym na pewno niestety koszty związane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury będą o wiele wyższe.

Rozwiązań, dzięki którym możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie jest co najmniej kilka. Wśród najważniejszych rozwiązań możemy wymienić:

– zmniejszenie temperatury,
– korzystanie z różnych źródeł ogrzewania (centralne, klimatyzacja, kominek),
– sprawna wentylacja we wnętrzach,
– montaż paneli fotowoltaicznych,
– posiadanie energooszczędnego wyposażenia kotłowni,
– sprawne sterowanie kotłem.

Bardzo dobrym i praktykowanym rozwiązaniem są termostaty pokojowe, zwane również regulatorami. W przypadku kotłów gazowych są bardzo pomocne.

Czym jest termostat pokojowy?

Termostat to jeden z głównych (poza panelem kontrolnym przy samym piecu) element sterowania kotłem grzewczym, który sprawia, że ogrzewanie będzie jeszcze bardziej efektywne, a jednocześnie tańsze, głównie dzięki optymalizacji temperatury, jak również zużycia paliwa grzewczego.

Termostat pokojowy to niewielkie urządzenie, które wielkością przypomina tabliczkę czekolady. Wyposażone jest w ekran oraz przyciski sterujące, dzięki którym możemy bez przeszkód ustawić pracę kotła. Najpopularniejsze są termostaty bezprzewodowe, które do komunikacji z kotłem wykorzystują metodę radiową.

Jak działa termostat pokojowy? Bardzo prosto. Ustawiamy interesującą nas temperaturę, rolą termostatu jest wysłanie do kotła komend “start” i “stop”, gdy temperatura spadnie, a następnie wzrośnie do ustalonej.

Zalety użytkowania termostatów?

Przede wszystkim, gdy nie posiadamy termostatu, znacząco wzrasta zużycie paliwa grzewczego, a tym samym rosną koszty naszego ogrzewania. Ciągła praca kotła sprawia, że jego użytkowanie po pewnym czasie staje się nieekonomiczne, głównie ze względu na stale rosnące ceny gazu.

Zakup odpowiedniej jakości termostatu pokojowego umożliwia swobodne ustawienie temperatury, jej kontrolę, jak również ograniczenie kosztów.

Related posts

Leave a Comment