Dom murowany, a dom szkieletowy

Dom murowany, a dom szkieletowy

W Polsce od pokoleń najpopularniejsze jest stawianie budynków murowanych. Ta tradycyjna metoda budzi zaufanie i kojarzy się z solidnością. Warto jednak zauważyć, że bardzo dużo zależy tu od jakości używanych materiałów oraz profesjonalizmu wykonania.

Na trwałość budynku mają także wpływ czynniki atmosferyczne oraz sposób jego użytkowania. Wszystkie te elementy są niezmiernie ważne także w odniesieniu do technologii szkieletowej, która jest alternatywą dla tradycyjnych murów. W tym artykule zostaną przedstawione główne różnice tych dwóch typów budynków.

Charakterystyka budynków murowanych

W tym systemie przeważają technologie mokre, począwszy od zalewania fundamentów, aż po montaż stopów. Wiąże się to z koniecznością używania wielu ciężkich sprzętów podczas budowy. Mokre techniki budowlane charakteryzują się też tym, że zabierają dużo czasu ponieważ wszystkie zaprawy muszą dobrze wyschnąć, aby elementy budynku osiągnęły pełną wytrzymałość. Warto tutaj dodać, że tzw. wilgoć techniczna może utrzymywać się nawet kilka lat po ukończeniu budowy! Ściany schną przez kilka sezonów grzewczych przez co czasowo obniżona jest ich izolacyjność cieplna.

Specyfika technologii szkieletowej

Ta metoda opiera się stawianiu budynku w oparciu o lekką konstrukcję. Prace mokre ograniczają się do zalewania fundamentów, które są znacznie węższe niż w przypadku budynków murowanych. Kolejne etapy to montowanie ścian i stropów. Można je tworzyć na placu budowy, jednak obecnie najczęściej wykorzystuje się gotowe prefabrykaty. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że mają one od razu pełną wytrzymałość. Ściany wyprodukowane zgodnie z projektem w specjalnej fabryce muszą być idealnie dopasowane do fundamentów i zamontowanych pod posadzką instalacji. Warto zaznaczyć, że w budownictwie szkieletowym wszystko musi być wykonane zgodnie z planem od początku do końca. Jeśli wszystkie elementy pasują do siebie to ściany domu mogą być zamontowane w zaledwie kilka dni. Aby poznać więcej szczegółów odnośnie technologii szkieletowej warto zajrzeć tu http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefaeksperta/technologie-szkieletowe-a-technologie-murowe-porownanie

Related posts

One Thought to “Dom murowany, a dom szkieletowy”

  1. kamill

    jak widać konstrukcja szkieletowa ma nawet sporo plusów

Leave a Comment