Domy modułowe – hit czy kit?

dom modułowy

Żyjemy szybko, staramy się osiągać cele możliwie w jak najkrótszym czasie. Dotyczy to nie tylko codzienności, ale również planów dalekosiężnych, w tym np. budowy domu. Nie dziwi więc fakt, że domy modułowe zyskują taką popularność. Te konstrukcje powstają w połączeniu kilku/kilkunastu gotowych wytwarzanych w fabryce elementów, które następnie składa się na placu budowy. To zdecydowanie szybsza inwestycja od tradycyjnej budowy, ale czy opłacalna? Podpowiadamy.

Kilka słów o domach modułowych

Domy modułowe można postawić niemal wszędzie – od tradycyjnie zlokalizowanej działki budowlanej, po skalisty grunt, piaszczysty, podmokły czy skarpę. Niektórzy nawet stawiają je na dachu już istniejącego budynku. W 80 procentach składają się one z przygotowanych w hali fabrycznej elementów na które składa się konstrukcja oraz tzw. wykończeniówka, a nawet elementy wyposażenia.

Jak sama nazwa wskazuje, elementy domów modułowych są wytwarzane na kształt modułów. Składają się na nie sześciany o standardowych wymiarach. Wystarczy, że na placu budowy powstaną już fundamenty, aby firma mogła przyjechać i zamontować na nich nasz przyszły dom. Jeśli dom jest skonstruowany na bazie kilku modułów, wówczas do prac należy jeszcze doliczyć montaż, aby po prostu połączyć je w całość.

Projekt domu modułowego

Domy modułowe charakteryzują się dość specyficzną technologią budowy, co znacznie wpływa też na to, jakie projekty domów mamy do wyboru. Tutaj dość mocno ogranicza się różnorodność form budynków, jednak nie oznacza to, że w katalogach firm nie znajdziemy ciekawych rozwiązań architektonicznych. Zazwyczaj firmy proponują w nich od kilku do kilkunastu projektów, w tym zawierających budynki piętrowe czy też z dachami skośnymi. Niektóre z nich umożliwiają także adaptację projektu dostarczonego przez klienta, ale te należą do nielicznych.

Wady i zalety domów modułowych

Do największych zalet domów modułowych można zaliczyć przede wszystkim czas. To niewątpliwie najkrótsza droga z możliwych do posiadania własnego domu. Kolejna ważna kwestia, to elastyczność pod względem warunków gruntowych. Domy modułowe są też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą, bądź nie mogą mieszkać cały czas w jednym miejscu. Bez problemu „zabierzemy” dom tam, gdzie tylko będziemy chcieli. W razie potrzeby można go nawet demontować i ponownie montować. Nie ma także problemu z jego powiększeniem – wystarczy dokupić kolejne moduły.

Jeśli myślimy o domach modułowych w kategorii kit, wtedy warto wymienić możliwe problemy prawne. Jako, że w przypadku, gdy nie są na stałe połączone z gruntem, ciężko będzie uznać je za budynki mieszkalne na stały pobyt. Wtedy może powstać problem pt. brak pozwolenia na podłączenie kanalizacji czy też lokalnej sieci energetycznej. Dużego pola do popisu nie ma też w kwestii technologii budowy. Dla niektórych problem może stanowić także konieczność zamówienia dźwigu – ten jest niezbędny do modułowego montażu.

Related posts

Leave a Comment