Donice betonowe – aranżacje w mieście

Przestrzeń miejska pełna zieleni? Odpoczynek na tarasie wśród roślin? Brukowane deptaki nie zawsze pozwalają na sadzenie drzew, które, jak wiadomo, są nam bardzo potrzebne. Nie tylko w centrach miast, ale w wielu innych punktach: w okolicach restauracji, hoteli i innych przestrzeni miejskich. Odpowiedzią na taką potrzebę są donice z betonu architektonicznego. Są eleganckie, solidne i bardzo uniwersalne. Można z nich stworzyć unikalną, całoroczną dekorację. Jakie jeszcze są ich zalety?

Trwałość i wspaniały design

Ultrabeton, z którego powstają donice, to innowacyjny skład wysokiej jakości. Jest znakomitym materiałem na donice. W zależności od potrzeby, może przybierać różne kształty i faktury, zachowując przy tym modne, naturalne odcienie betonu.

Jak już wspominaliśmy, donice mogą przyjmować różne kształty. W jaki sposób chcesz zaaranżować przestrzeń? Do wyboru masz donice kwadratowe lub prostokątne, tradycyjne, półokrągłe, płaskie lub głębokie, wysokie lub niskie.

Donice z betonu architektonicznego odmienią przestrzeń

Wrażenie robi ich wielkość: duże, eleganckie donice zamienią każdą przestrzeń w eleganckie, luksusowe miejsce wypoczynku. Dobierając odpowiednie rośliny, takie jak na przykład oleander, daturę lub kuflik, bez problemu stworzysz rajski, egzotyczny klimat wakacji. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w okolicach wejścia do budynku. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to solidna konstrukcja podłoża! Donice są naprawdę ciężkie, ważą kilkadziesiąt kilogramów, dlatego najlepiej stawiać je na zewnątrz.

Wytrzymałość na warunki atmosferyczne

Zdarzyło Ci się kiedyś, że wiatr lub wichura przewróciły donice na zewnątrz? Zwykła burza może wyrządzić wiele szkód i zniszczyć Twoją ciężką pracę, włożoną w kompozycję i pielęgnację roślin. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem są donice z betonu architektonicznego. Materiał, z jakiego zostały wykonane jest bardzo solidny oraz odporny na słońce, deszcz, grad i mróz. Donice są ciężkie i masywne, więc nie przewróci ich nawet bardzo silny, porywisty wiatr. Będą służyły przez długie lata, w nienaruszonym stanie!

Ekologia w mieście – to ma znaczenie!

Design i piękne kompozycje to jedno, ale warto zatrzymać się na chwilę przy aspekcie zdrowotnym i ekologicznym. Wiesz doskonale, że smog to powszechny problem, dotykający nie tylko duże miasta, ale całą Polskę. Każda roślina jest na wagę złota. Z kolei obsadzanie przestrzeni roślinami to jedyny sposób na to, by betonowe dżungle zapełniły się zielonymi liśćmi, produkującymi tlen. Im więcej drzew i krzewów wokół ciebie, tym lepiej.

Drzewa i krzewy w mieście to zbawienie: nie tylko produkują tlen, ale również nawilżają i oczyszczają powietrze. Odparowując wodę, sprawiają, że suche, miejskie powietrze staje się bardziej znośne. Zielona infrastruktura w mieście to również zmniejszanie szkodliwości hałasu. Rośliny walczą również ze szkodliwymi bakteriami (z którymi świetnie radzą sobie drzewa iglaste). Czy jeszcze kogoś trzeba przekonywać, że donice z zielenią to najlepsza i najbardziej pożądana dekoracja w mieście?

Co możesz posadzić w donicy betonowej? Propozycje aranżacji

Jeżeli chcesz, aby Twoje rośliny przetrwały cały rok, wybierz odpowiedni gatunek, który przetrwa zimę. Dobrze sprawdzą się tu ozdobne rośliny karłowate, które mają ograniczoną siłę wzrostu. Świetnym przykładem są sosny górskie, które nie mają wielkich wymagań i wspaniale rosną w donicach betonowych.

Nieco wyższe, ozdobne drzewka robią wrażenie i są piękną dekoracją w przestrzeni miejskiej. Świetnym wyborem będzie na przykład wierzba babilońska ‘Tortuosa’ lub brzoza brodawkowata ‘Youngii’.

A może drzewka owocowe? Przepięknie kwitną wiosną i stanowią wyjątkową ozdobę, choć nie spodziewajmy się, że przyniosą plony – to nie ten gatunek. Jabłoń i wiśnia ozdobna będą miały świetne warunki do wzrostu w donicy z betonu architektonicznego. A może kwitnące rośliny? Pomyśl również o różanecznikach i kalinie – na wiosnę otoczą Cię przecudowne kolory, które chwycą za  serce i będą się wyróżniały w miejskiej przestrzeni.

Jeżeli chodzi o rośliny zimowe, dobrym wyborem będzie również bukszpan. To roślina o niskim przekroju, którą z łatwością można formować, według autorskiego pomysłu.

Planując sadzenie roślin i drzewek, pamiętaj o ich ustawieniu względem różnych pór roku. Najlepiej nie musieć przestawiać bardzo ciężkich donic.

Donice z betonu architektonicznego – hit wśród projektantów

Rzeczywiście, betonowe donice podbiły serca projektantów, którzy doskonale znają ich zalety. Dzięki takim donicom, zwyczajne wejście do budynku może się zamienić w las lub kwitnący ogród. To pozwala jeszcze lepiej zagospodarować przestrzeń i wykorzystać w pełni cały potencjał. Donice są również bardzo trwałe, nie blakną, nie pękają, nie ulegają zniszczeniom. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie zapewnione odpowiednie odprowadzenie wody z donicy, zanim zamarznie ona w zimie.

W donicach możesz sadzić kwiaty, rośliny, zioła, krzewy i drzewka ozdobne. Ogranicza Cię wyłącznie własna wyobraźnia!

Related posts

Leave a Comment