Jak wielkie powinny być altany ogrodowe?

Często przeglądając rozmaite inspiracje na temat architektury ogrodowej, możemy doszukiwać się ciekawych rozwiązań. W tym jednak bardzo często rzeczywiście możemy mówić o altanach ogrodowych, które dają ochronę przed rozmaitymi czynnikami atmosferycznymi, w szczególności przed słońcem i deszczem.
Jednak jeśli zdecydujemy się, żeby w naszym ogrodzie faktycznie pojawiła się altana ogrodowa, warto tak naprawdę zastanowić się nad jej rozmiarami. Ponieważ rzeczywiście do wyboru mamy obiekty ogrodowe o niewielkich, jak i również znacznych rozmiarach. Żeby łatwiej było nam odpowiedzieć sobie na takie pytanie, dobrze jest zastanowić się, jak dużo osób może w niej najczęściej przebywać.

Niewielkie altanki

Jeśli zwykle korzystasz z altanki ogrodowej samodzielnie lub ze swoją najbliższą połówką, to raczej nie wybierzesz altany, która faktycznie rozciąga się na powierzchni przynajmniej dwudziestu metrów kwadratowych, ponieważ to kompletnie mija się z celem. Zdecydowanie jednak częściej patrzysz na średniej wielkości budynki drewniane jak i również takie, które zajmują dosłownie kilka metrów kwadratowych.

Tak naprawdę w takiej sytuacji wystarczy, by zmieścił się stolik, a także dwa lub trzy krzesła. Oczywiście możemy mieć tutaj również podłączenie do prądu, ale przy tak niewielkiej altanie, zdecydowanie klimatycznej prezentować się będzie oświetlenie w postaci lampionów, a także ustawionych świec.

Średnie altany

Kiedy możemy zdecydować się na altany, które będą raczej średniej wielkości? Jeśli w naszym „domku” ma się pomieścić około 6-8 osób, to wtedy faktycznie warto pomyśleć o nieco bardziej przestronnej konstrukcji. Wtedy na pewno nikt nie będzie się o nikogo potykał. Ponadto z powodzeniem będzie można tam umieścić większy stół, jak i również odpowiednią ilość krzeseł. Do wyboru najczęściej mamy okrągłe stoły oraz pojedyncze krzesła, lub również prostokątne stoły i wygodne ławeczki z każdej strony. Wszystko będzie zależeć nie tylko od naszego gustu, ale również kształtu altany. Jeśli jej obrys przypomina sześciokąt, to wtedy zdecydowanie praktyczniej będzie zdecydować się na okrągły stół i krzesła.

Altany bardzo duże

Na takie altany decydujemy się jednak najrzadziej. Raczej głównym powodem wyboru tak wielkich konstrukcji, jest oczywiście to, że w naszym domu co chwilę przyjmujemy różnych gości. A jak wiadomo, gdy tylko rozpocznie się sezon wakacyjny, lub nawet wiosenny, to zdecydowanie przyjemniej jest przyjmować ich na świeżym powietrzu, na przykład w celu zrobienia wspólnego grilla. Zatem nie powinniśmy się zbyt długo zastanawiać nad tym, czy taka duża altana na pewno będzie przez nas wykorzystana. Nieco inaczej, bardziej sceptycznie możemy podchodzić do naszych planów, kiedy rzeczywiście w grę wchodzą bardzo rzadkie odwiedziny, a z tego miejsca mają korzystać jedynie gospodarze domu.

Wielkość altany, a ogród

Rzeczywiście często zdarza się tak, że podobają nam się takie rzeczy, które niestety później niekoniecznie będą pasować do całości aranżacji na terenie naszego ogrodu. Zatem jeśli dysponujemy niezwykle ciasną działką, a marzy nam się jednocześnie bardzo duża altana do przyjmowania gości, to warto zastanowić się nad tym, czy jednak nie lepiej będzie rozbudować domu o taras. Ponieważ wtedy będzie on wyglądał naturalniej, niż wielka drewniana budowla wciśnięta między domem, a ogrodzeniem dzielącym działkę z sąsiadem. Oczywiście wszystko jest kwestią smacznego wykonania. Jeśli tylko będziemy w stanie zaprojektować coś ze smakiem, to na pewno wszelkie stereotypy są jak najbardziej możliwe do przełamania.

Wybór altany

Gdy już ostatecznie zdecydujemy się na konkretną altanę, to na pewno jeszcze pozostanie kwestia w jakim miejscu zdecydujemy się na jej zakup. Okazuje się, że możliwości jest naprawdę wiele. Możemy zacząć już od wielu sklepów ogrodniczych, jak i również marketów budowlanych. Rzeczywiście w takich miejscach mamy spore szanse na to, żeby spotkać przynajmniej kilka rodzajów altan. Dzięki czemu właściwie jesteśmy w stanie zaraz dokonać zakupu.

Jednak jeśli oczekujemy zdecydowanie większego wyboru, wtedy jak najbardziej powinniśmy się zdecydować na altanę ze sklepu internetowego. Z pewnością będziemy na początku zaskoczeni tym, jak wygodnie, a na dodatek w korzystnej cenie jesteśmy w stanie dokonać wszelkich zakupów. Ale przede wszystkim liczy się wyśmienity wybór asortymentu. W takiej sytuacji, nie musimy się obawiać, że wybrana przez nas altana nie będzie spełniała wszystkich naszych oczekiwań. Przykładowe altany znajdują się między innymi tutaj http://ogrodolandia.pl/altany­-ogrodowe. W ten sposób mamy okazję spokojnie zobaczyć, jakimi wzorami wyróżniają się drewniane altany.

Na pewno przebywanie w takim miejscu będzie podobać się wszystkim domownikom. W związku z tym nie musimy się niczego obawiać, że drewniany domek po zakupie oraz zmontowaniu będzie stał samotny. W końcu będzie można urządzać w nim niewielkie, rodzinne przyjęcia na świeżym powietrzu. Nawet jeśli zdarzyłoby się, że wystąpią opady, to mając dach, można je spokojnie przeczekać. W końcu przecież na pewno po jakimś czasie zaświeci słońce i dalsze kontynuowanie zabawy będzie jak najbardziej możliwe.

Jak wielkie powinny być altany ogrodowe?

Related posts

One Thought to “Jak wielkie powinny być altany ogrodowe?”

  1. Edyta_K

    Szykuje się z kupnem altanki od lat, może wykorzystam te rady w tym roku 😀

Leave a Comment