Na co uważać remontując stary dom?

Na co uważać remontując stary dom?

Nowoczesność budowlana i aranżacyjna stawia na prostotę, zaś urokiem wcześniejszych konstrukcji budowlanych jest ich unikatowość. Istnieje wielu entuzjastów starych domów z uwagi na ich malownicze położenie, oryginalną konstrukcję, historię i styl.

Czy remont starego domu się opłaca?

Zamieszkanie w starym domu często związane jest z koniecznością remontu, który może wiązać się ze znacznymi nakładami finansowymi, dlatego podejmując decyzję o zakupie należy w pierwszej kolejności rozważyć jego opłacalność. Na pewno remont starego domu nie będzie kosztował tyle, ile kosztuje remont mieszkania , nakłady będą wyższe, ale w porównaniu do zakupu nowej nieruchomości różnica w kosztach jest diametralna.

Ciężko jednoznacznie ocenić ile taki remont starego domu będzie kosztował. Jednak dokonując wstępnej kalkulacji można przyjąć, że ten koszt będzie wyższy o około 20-30% z uwagi na nieprzewidziane wydatki pojawiające się zazwyczaj w trakcie.

Przystępując do kalkulacji najważniejsza jest ocena konstrukcji nośnej budynku, to właśnie ten aspekt zadecyduje o tym, ile będziemy mogli w tym domu bezpiecznie mieszkać. Należy przyjrzeć się w jakim stanie są ściany, czy nie ma żadnych pęknięć, czy w kątach ścian nie ma wilgoci, pleśni i grzybów. Jeśli okaże się, że konstrukcja nie jest stabilna i będzie wymagała całkowitego odświeżenia zakup starego domu może okazać się nieopłacalny. Następnie należałoby zweryfikować w jakim stanie jest dach i z czego jest zrobiony (czy remont będzie wiązał się wymianą więźby i pokrycia dachowego, co zazwyczaj jest bardzo kosztowne). Kolejnym etapem jest ocena instalacji: elektrycznej, grzewczej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej. Reszta prac zazwyczaj wiąże się z mniejszym obciążeniem kosztowym i można zawsze rozłożyć je w czasie.

Zatem jeśli te trzy główne koszty są na akceptowalnym przez nas poziomie to remont starego domu zdecydowanie się opłaca.

Formalności do wypełnienia

Przy remoncie starego domu nie unikniemy pewnych formalności. Z pozoru banalne prace remontowe takie jak: adaptacja poddasza, wymiana grzejników, modernizacja kotłowni, prace elewacyjne i ociepleniowe budynku, tynkowanie ścian wewnętrznych, wymiana okien czy pokrycia dachowego wymagają zgłoszenia do starostwa, o czym większość ludzi nie wie.

W niektórych poważniejszych pracach budowlanych jest wymagane pozwolenie na budowę. Wśród nich możemy wyróżnić m.in.:

  • przebudowę poddasza,
  • rozbudowę domu,
  • montaż instalacji gazowej,
  • wymiana okien wiążąca się ze zmianą ich rozmiaru.

Co istotne wnioski ze zgłoszeniem prac remontowo-budowlanych oraz wnioski o pozwolenie na budowę należy złożyć przed rozpoczęciem robót w wydziale architektury i budownictwa starostwa powiatowego lub urzędu miasta.

Nieprzewidziane koszty

Dokonując kalkulacji prac remontowych musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, co niewątpliwie jest trudne, bo nie mamy super wiedzy i doskonałej informacji o rynku. Ponadto jak pokazują badania ludzi cechuje zbytni optymizm, dlatego często przeceniamy swoje możliwości i pokładamy nadzieję, że wszystko będzie iść zgodnie z planem. Wiele rzeczy w trakcie remontu może pójść nie tak. Przy okazji renowacji mogą ukazać się dodatkowe wady domu wymagające kolejnych środków, również ekipa może zawieść i kolejna będzie musiała naprawiać to z czym poprzednia sobie nie poradziła. Dlatego warto swój budżet na remont starego domu powiększyć o 20-30% oraz stosownie powiększyć czas, jaki na niego przewidujemy.

Related posts

Leave a Comment