Niwelator optyczny czy niwelator laserowy – co wybrać?

Przydatne informacje na temat niwelatorów to początek drogi do zakupu odpowiedniego elektrourządzenia. Jakie są różnice między niwelatorem optycznym a laserowym? Czym różnią się oba urządzenia i jakie mają szczegółowe dane techniczne? Z artykułu można dowiedzieć się również, po co tak naprawdę jest niwelator budowlańcom i dlaczego jest coraz częstszym widokiem na każdym placu budowy, niezależnie od etapu wznoszenia budynku.

Czym jest niwelator? To sprzęt, który służy do pomiaru różnic wysokości. Można go używać w terenie, a także wewnątrz pomieszczeń. Fachowa nazwa takiego pomiaru to niwelacja. Wykorzystuje się je również do prac drogowych i ziemnych. To znaczne przyspieszenie wszelkich prac pomiarowych, konieczne we współczesnym świecie. A przy okazji niwelatory dają bardzo precyzyjny pomiar, wykorzystywany przy dalszych działaniach.

Jak działają instrumenty niwelacyjne?

Instrumenty niwelacyjne dzielą się na trzy główne grupy ale skupimy się tylko na dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to niwelator kodowy, drugi – niwelatory optyczny – i w końcu niwelator laserowy. Niwelator kodowy dzisiaj zignorujemy, na rzecz dwóch profesjonalnych urządzeń. Instrumenty optyczne to podstawowe sprzęty do mierzenia niwelacji, czyli różnic wysokości i poziomów. To inaczej niwelatory klasyczne, które są zbudowane z elementów optycznych. To od nich zależy dokładność wykonywanego pomiaru. Równie istotne jest ustawienie statywu, wykorzystanie łaty niwelacyjnej czy umiejętności obsługującego.

W przeciwieństwie do niwelatorów laserowych, warto lepiej i dłużej przeszkolić pracownika. Od jego umiejętności również zależy dokładność pomiarów. Jednak, jak w przypadku każdego urządzenia, na początku trzeba przemyśleć, gdzie i jak będziemy go wykorzystywać na placu budowy. Może się okazać, że przy niedużych inwestycjach starczy nam wybór standardowego powiększenia optycznego. Przy większych przedsięwzięciach – absolutnie nie. Kupno sprzętów z większym pomiarem to gwarancja lepszego i bardziej uniwersalnego użycia sprzętów na placu budowy.

Niwelatory laserowe – obrotowe w rękach budowlańca

To sama precyzja, w porównaniu do niwelatorów optycznych. Niwelatory laserowe są bardzo nowoczesne i nadają się do mierzenia terenu w różnych warunkach. Działają zarówno pionowo, jak i poziomo. Ich główną zaletą jest spora dokładność przy pracy, a także praca w miejscach, w których urządzenie jest narażone na kontakt ze złą pogodą, dużą ilością pyłu czy złymi warunkami, niesprzyjającymi pomiarowi. Niwelator laserowy wyposażony jest w specjalny laser rotacyjny. Sprzyja on wykonywaniu niwelacji w sposób samodzielny, bez potrzeby przebywania na placu drugiej osoby. Urządzenia te również same się poziomują, ułatwiając dalsze działanie. Przyczynia się do tego kompensator – to technologia, dzięki której niwelatory laserowe są dużej częściej wybierane niż niwelatory optyczne.

Jednak obydwa sprzęty są tak samo konieczne na placu budowy. Wszystko zależy od tego, jaki instrument pomiarowy jest nam naprawdę potrzebny – i do jakich pomiarów? Niwelator optyczny sprawdzi się doskonale przy niewielkiej odległości. To na nim polega duża część budowlańców, którzy zajmują się na przykład wykończeniami. Niwelator laserowy natomiast jest dużo bardziej nowoczesny i sprawdzi się w rękach amatora, dopiero co przeszkolonego do wykonania prawidłowego pomiaru. Oba niwelatory można zakupić w profesjonalnym sklepie https://pomiar24.pl/produkty/niwelatory-i-zestawy-do-niwelacji – osobno, jak i w zestawie.

Related posts

Leave a Comment