Inwentaryzacja budowlana to pojęcie, z którym spotyka się każda osoba przeprowadzająca generalny remont domu. Jest to dokument, który może być przydatny podczas sprzedaży czy kupna domu. Czym jest inwentaryzacja budynków i jak się ją przeprowadza?
Czym jest inwentaryzacja budowlana?
Najprościej definiując pojęcie inwentaryzacji budowlanej, należy napisać, że jest to przedstawienie rzeczywistego stanu danego budynku. Wykonuje są ją w formie projektu technicznego. Najczęściej wykonują ją firmy, które mają odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, na przykład Pracownia projektowo-badawcza FieldLab. Wykonany przez fachowców projekt szczegółowo przedstawia wszystkie elementy, które w trakcie remontu zostaną zmienione.
Inwentaryzacja budowlana powinna zostać przeprowadzona, gdy następuje przebudowa, nadbudowa czy generalny remont domu. Może zostać także wykonana, kiedy konieczna będzie wymiana dachu. Na podstawie inwentaryzacji budowlanej wykonywany jest projekt przebudowy, który musi zostać zatwierdzony przez inspektora budowlanego urzędu gminy.
Inwentaryzacja budynków – jak wygląda?
Inwentaryzacja budynków wykonywana jest, by dokonać oceny stanu technicznego danego budynku. Ten dokument może mieć znaczenie w przypadku sprzedaży czy kupna danej nieruchomości. Przydatna będzie w trakcie podziału danej nieruchomości czy wykonywania instalacji gazowej, elektrycznej, wodnej czy grzewczej.
Inwentaryzacja wymaga zawarcia w niej szczegółowego opisu technicznego. Musi on uwzględniać lokalizację, rodzaj i charakter budynku, liczbę jego kondygnacji, wysokość i powierzchnię. W dokumencie muszą znaleźć się także informacje dotyczące użytych materiałów budowlanych oraz rzut działki w skali 1:500. Na rzut naniesiony zostaje budynek, schody, taras, chodnik, śmietnik, studnia, szambo i ogrodzenie. Poza tym niezbędne jest wykonanie rzutu dachu w skali 1:50 lub 1:100 z naniesionymi elementami więźby, przewodami kominowymi i wentylacyjnymi oraz sposobem odwodnienia.