Architektura szerszych perspektyw

Architektura szerszych perspektyw

Transparentne, szklane budynki podbiły krajobraz wielu polskich miast. Tego typu obiekty z jednej strony idealnie wtapiają się w otoczenie, a z drugiej – pozwalają kreować jasne, otwarte i przyjazne dla użytkowników przestrzenie.

Kierunek wysokościowych budowli szkieletowych na bazie masywnych profili stalowych oraz szkła został zapoczątkowany przez szkołę chicagowską jeszcze w XIX wieku. Technologia budowania łącząca maksymalną ekonomikę z funkcjonalnością wynikała wtedy z potrzeby stworzenia w szybkim czasie większej ilości przestrzeni biurowych. Wraz z wprowadzeniem lekkich i konstrukcji aluminiowych architekci zyskali zupełnie nowe możliwości kształtowania wyglądu fasad, a szklana architektura zyskała bardziej designerski wymiar. Dzisiejszy dynamiczny rozwój architektury opartej na aluminium i szkle wiąże się w największej mierze zmianami w stylu życia i wciąż rosnącymi wymaganiami inwestorów oraz użytkowników. Obecnie dąży się do uzyskania otwartych, komfortowych, jasnych przestrzeni, które łączą świat wewnętrzny z zewnętrznym. Dlatego we współczesnych powłokach wzrasta udział szkła, ale nie jest to jedyny warunek do uzyskania efektu maksymalnej transparentności. Imponujący efekt przezierności można uzyskać przy zastosowaniu wielokrotnie nagradzanych systemów fasadowych Schüco FWS 35 PD i Schüco FWS 60 CV.

Fasada panoramiczna FWS 35 PD – widok od strony Wnętrza. Fot. Schüco

Panoramiczne przeszklenia

W XXI wieku budynki stały się już oficjalnie środowiskiem życia człowieka. Chcemy jednak nadal pozostawać w stałym kontakcie ze światłem dziennym i naturą, dlatego architekci dążą do kreowania budynków maksymalnie otwartych na otoczenie. Spełnienie tego warunku nie ogranicza się jednak do wbudowywania w fasady wielkogabarytowych tafli szkła. Niczym niezakłócony widok i penetrację światła dziennego zapewniają systemy fasad o maksymalnie wąskich profilach. System Schüco FWS 35 PD pozwala na realizację panoramicznych powłok o harmonijnym wyglądzie. Profile o minimalnej szerokości czołowej zaledwie 35 mm tworzą niemal niewidoczne podziały tafli szkła od zewnątrz. Pomimo subtelnego wyglądu, rozwiązanie cechuje się bardzo dużą nośnością nawet do 250 kg na rygiel. Umożliwia to wstawianie grubych, potrójnych pakietów szybowych do 52 mm, które zapewniają komfortowy mikroklimat wnętrz, chroniąc przed ucieczką ciepła, hałasami otoczenia i włamaniem do klasy RC2 i RC3 włącznie. Sama konstrukcja ramowa z innowacyjnymi izolatorami osiąga wartość współczynnika przenikania ciepła od Uf = 0,88 W/m2K. W zależności od projektowanej charakterystyki energetycznej obiektu można wybrać system superizolowany (SI) z certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych lub wysoko izolowaną wersję Schüco FWS 35 PD.HI. Fasadę można harmonijnie łączyć z oknami aluminiowymi Schüco AWS i drzwiami Schüco ADS, tworząc kombinacje elementów stałych i otwieranych. Unikatowy design fasady został wyróżniony prestiżową, najwyższą nagrodą iF gold award 2017.

Fasada Schüco FWS 60 CV pozwala na tworzenie bardzo subtelnych podziałów
pól stałych i otwieranych. Fot. Schüco

Jeszcze więcej możliwości

Prekursorzy modernistycznych, szklanych fasad twierdzili, że „forma zależna jest od funkcji”, jednak dzisiejsze technologie fasad aluminiowych są już tak mocno zaawansowane, że pozwalają na łatwą realizację każdego, nawet najbardziej śmiałego zamierzenia architektonicznego. Innowacyjny system fasadowy Schüco FWS 60 CV pozwala na kreowanie klarownych podziałów przeszkleń. To jedyna fasada na rynku, w której ujednolicono optycznie konstrukcję nośną i skrzydła okienne w wąski element o łącznej szerokości zaledwie 60 mm, dzięki czemu od zewnątrz wygląd pół stałych i otwieranych jest identyczny, a od wewnątrz wyróżnia je tylko cienka fuga i klamka! Elastyczne rozwiązanie pozwala na projektowanie ścian osłonowych z oknami rozwieranymi nawet do 3,2 m i uchylno-rozwieranymi do 2,8 m. Dodatkowo istnieje możliwość wkomponowania subtelnych portfenetrów z elegancką, całoszklaną balustradą. Transparentnemu designowi fasady towarzyszą doskonałe właściwości użytkowe. Referencyjny moduł fasadowy o wymiarach 1,20 m x 2,50 m z szybą o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,7 W/m2K posiada izolacyjność cieplną na poziomie Ucw=0,85 W/m2K z uwzględnieniem mostków śrubowych. Rozwiązanie zostało starannie przemyślane we wszystkich szczegółach, zapewnia optymalne odprowadzenie wody, izolacyjność akustyczną i odporność na włamanie do klasy RC2. O innowacyjności fasady FWC 60 CV może świadczyć fakt, że została nagrodzona aż trzema najwyższymi i najbardziej prestiżowymi nagrodami przyznawanymi przez międzynarodowe jury w zakresie designu: iF gold award 2016, German Design Award Winner 2017 i Red Dot Design Award: Best of the Best 2017.

Related posts

One Thought to “Architektura szerszych perspektyw”

  1. sylwia

    nie zwykle to wygląda, choć w domu bym nie chciała takich przeszkleń, miałabym wrażenie że wszyscy mnie obserwują 😉

Leave a Comment