Co warto wiedzieć o klamkach drzwiowych

klamki

Klamki zwykle dostępne są wraz z drzwiami w jednym komplecie. Jednak to najczęściej niezbyt interesujące i gustowne połączenie. Są przeważnie dokupowane samodzielne, co pozwala na dobór takiej klamki, jaka znajduje się w kręgu naszych zainteresowań i gustu. Mimo, iż stanowi niezbyt wielki element to wpływa znacząco na charakter i styl całej aranżacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej domu czy mieszkania.

Materiał i wzór klamek

Dostępność klamek pod kątem różnych rodzajów materiałów i kształtów jest ogromna. Na rynku występują klamki stalowe, mosiężne, niklowane, chromowane, pokryte lakierem proszkowym, a nawet powleczone złotem. Spotyka się również unikatowe materiały klamek takie jak szkło czy kryształ. W ostatnich czasach zauważa się łączenie różnych materiałów w jednej klamce, w której rozeta czy szyld są np. stalowe, a uchwyt drewniany, porcelanowy albo wykonany z żywicy. Najczęściej w polskich domach spotykane są klamki aluminiowe, które powstają przy użyciu współczesnych metod nakładania powłok zewnętrznych. Taki sposób wykonania może zmylić wiele osób, gdyż takowe klamki są bardzo podobne do klamek chromowanych, niklowanych czy mosiężnych. Bywa, że uchwyt i szyld mogą być inaczej wykonane, gdzie jedna z części może być np. błyszcząca, a druga satynowa. Stylowe są klamki z uchwytem mieszanym, z elementem chromu oraz niklu. Osoby preferujące bardziej gustowne materiały mogą postawić na klamki z wstawkami wykonanymi z kryształów.

Tak jak materiałów wykonania tak i wzorów klamek jest równie dużo. Największą popularnością cieszą się klamki z bardzo prostym kształtem uchwytów stworzonych na planie dłuższego prostokąta, łuku, kuli czy też elipsy. Są wybierane ze względu na swój uniwersalizm, gdyż będą na topie przez wiele długich lat. Oprócz standardowych wzorów spotkać można te nieco bardziej odważniejsze jak klamki z uchwytami w kształcie kropli bądź bez wypełnienia. Występują także klamki nawiązujących do stylów bardziej klasycznych, których uchwyty wyposażone są w linie faliste z ozdobnymi ornamentami. Klamki drzwiowe dostępne są w wielu sklepach meblowych, budowlanych oraz sklepach internetowych. Jednym z przykładów może być sklep online, działający pod adresem https://www.klamki-drzwiowe.pl. W ofercie znajduje się wiele różnych wzorów i materiałów klamek, dzięki czemu każdy z pewnością dobierze model odpowiedni do własnych upodobań.

klamki

Budowa klamki

Kupując klamki warto zwracać uwagę także na ich konstrukcje. Chodzi tutaj o typ tarczy. Występują klamki z szyldem pełnym, rozetą, WC, wkładką oraz kluczem. Spotykane są klamki prostokątne, okrągłe, kwadratowe, dwuelementowe oraz jednoelementowe podłużne. Bardzo często wybierane są obecnie szyldy typu rozeta, które mogą być z okrągłą lub kwadratową tarczą powiązaną z uchwytem. To tego typu klamek można dokupić rozetę powtarzającą kształt tarczy, gdzie ulokować można otwór na klucz bądź też pokrętło z zamkiem WC. Ponadto alternatywą są klamki osadzone na tarczach okrągłych lub prostokątnych z wejściem na klucz. Klamki z szyldem podłużnym są bardziej masywne. Tutaj szyld jest połączony z tarczą z uchwytem na klucz czy zamek WC.

Related posts

Leave a Comment