Deski podłogowe to cieszący się coraz większą popularnością sposób na aranżację naszej podłogi. Nie jest to z całą pewnością sposób ani najszybszy, ani najtańszy – jednak zwolenników tej metody ciągle przybywa, a to za sprawą niezwykłej trwałości oraz nietuzinkowego wyglądu jaki uzyskujemy decydując się na podłogę z deski. Wchodząc do czyjegoś domu lub mieszkania to właśnie podłogi wiele nam mówią o charakterze wnętrz. Deska sosnowa ma np. bardzo ładne, „zdrowe” sęki – dzięki nim ma się wrażenie bliższego obcowania z naturą.
Deski podłogowe
Najważniejsze, aby deski były odpowiednio wysuszone – dzięki temu unikniemy deformacji naszej podłogi już po jej położeniu. Jak bardzo deski powinny być wysuszone? – zapytaliśmy eksperta – Pana Piotra z tartaku Drewnomark z Rzeczyc koło Gliwic:
– Nasze deski pochodzą z wysokiej jakości drewna z południowo wschodniej Polski. Materiał poddawany jest starannej obróbce i następnie suszony do wilgotności około 10%.
Możemy nabyć deski z urozmaiconymi krawędziami, zależnie od tego jak zamierzamy je układać. Brzegi poszczególnych desek mogą być całkowicie gładkie lub przystosowane do łączenia na wpust i wypust. Ułatwia to dokładne połączenie i zapewnienia szczelność kładzionej podłodze. Od stosunkowo niedawna stosuje się również deski posiadające rowki od wewnętrznej, dolnej strony. Te wyżłobienia pozytywnie wpływają na ich wentylację na płaskiej podłodze i zmniejszają ryzyko odkształceń.
Montaż desek podłogowych
Najpowszechniej montowanie desek podłogowych odbywa się z wykorzystaniem gwoździ. Konieczne jest niezwykle precyzyjne ich wypoziomowanie. Gwoździe wbijane są w wyżłobienie na wpuście na bocznej krawędzi i przybijane do drewnianych legarów, które rozlokowane są co 30-60 centymetrów. Pod nimi umieszcza się warstwę odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Drewniane deski podłogowe można również montować bezpośrednio na podłodze betonowej, gładzi cementowej lub gipsowej, wówczas jest możliwość przyklejenia ich klejem.
Jeśli zamierzamy położyć deski podłogowe w małym pomieszczeniu, to bardzo często jest możliwość nabycia desek takiej długości, aby starczały od ściany do ściany i wówczas nie będzie konieczności ich sztukowania. Jeśli na tyle długie deski nie są dostępne to kupujemy takie, których długość nie przekracza 1/3 szerokości lub długości pomieszczenia. W takim wypadku nie układamy desek równo, gdyż ich połączenia w poszczególnych rzędach nie powinny tworzyć jednej linii. Najlepiej jeśli deska z kolejnego rzędu rozpoczyna się w połowie długości deski z poprzedniego. Taki sposób układania nazywa się na mijankę.
na pewno wykorzystam te wskazówki przy montażu 😉