Jak uchronić oczko wodne przed negatywnymi skutkami mrozów?

Oczko wodne, to z pewnością jeden z najpiękniejszych elementów przydomowego ogródka. Najtrudniejszym momentem przy pielęgnacji naszego oczka wodnego jest tak naprawdę okres letni, pamiętajmy jednak, że jeżeli chcemy, aby nasze rybki mogły bez problemu przetrwać okres zimowy, będą potrzebowały naszej pomocy.

Najprostsze metody na zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarznięciem

Wiele osób myśli, że nie ma możliwości aby rybki przetrwały mrozy i zimę w oczku wodnym które zamieszkują latem. Jest to duży błąd i niedopatrzenie. Przecież na otwartych, dzikich akwenach wodnych nikt nie wyciąga rybek przy największych mrozach, świetnie radzą sobie same. Dokładnie tak ma się sprawa w przypadku naszych prywatnych, ozdobnych zbiorników wodnych.

Rybki bez najmniejszego problemu mogą przetrwać zimę, musimy jednak odrobinę im pomóc. Jakie są na to najlepsze sposoby? Tak naprawdę te najprostsze nie wymagają od nas żadnego wkładu finansowego, musimy się jedynie uzbroić w cierpliwość, odrobinę samozaparcia, potrzebując jednocześnie na tą czynność niewielką ilość czasu.

Najbardziej popularną i znaną metodą na uchronienie oczka wodnego przed zamarznięciem jest pozostawienie na tafli wody jakiegoś przedmiotu, który będzie się na niej unosił. Taki przykładem może być nadmuchana piłka, bądź też drewniany patyk. Jeżeli zauważamy, że zbiornik zaczyna przymarzać i istnieje ryzyko, że nasze rybki nie będą miały czym oddychać powinniśmy napełnić konewkę wrzącą wodą i polewać systematycznie, raz na jakiś czas po pozostawionym przedmiocie. Taki zabieg pozwoli naszym rybkom na to, żeby móc swobodnie oddychać, a nam da spokój i pewność, że zima nie zgładzi naszej ławicy.

Gdy zabraknie Ci czasu na zadbanie o oczko wodne zimą istnieją gotowe rozwiązania

Jeżeli planujesz pozostawić swoje oczko wodne bez opieki na kilka dni, planujesz wyjazd, bądź po prostu zabrakło Ci motywacji by codziennie go doglądać, to istnieją niskobudżetowe i bardzo proste rozwiązania w odniesieniu do tego drobnego dylematu.

Fajnym rozwiązaniem wydają się być tzw. osadniki. Ciepło, które jest wywarzane przez urządzenie jakim jest w tym wypadku agregat, powoduje, że przymarzający lód zaczyna topnieć, a my nie musimy się obawiać o to, że coś pójdzie nie po naszej myśli. Przeważnie tego typu rozwiązania są bezawaryjne i praktycznie nie wymagają żadnej obsługi.

W przypadku długotrwałych mrozów i nieco bardziej niż zwykle uciążliwej zimy możemy się wspomóc pompami grzewczymi, których na ten moment jest bardzo wiele na naszym rynku. Przykładowe rozwiązanie możemy znaleźć na stronie hipermarketu budowlanego OBI i tam doczytać, na czym konkretnie polega takowe rozwiązanie, jak je stosować i będziemy mieli możliwość rozeznania pod kątem cenowym https://www.obi.pl/porady/garden-and-leisure/water-in-the-garden/pond-care/zabezpieczenie-oczka-wodnego-przed-zamarzaniem/.

Nie należy się jednak specjalnie stresować, ponieważ inwestycja w taki sprzęt jest przeważnie na wiele lat i czasem warto wydać na początek jakąś część budżetu, ażeby później użytkować dom i wszelkie związane z nim bonusy bez większych problemów.

Related posts

One Thought to “Jak uchronić oczko wodne przed negatywnymi skutkami mrozów?”

  1. dominik

    właśnie planowałem zrobić w ogródku niewielkie oczko, ale teraz widzę, że to wymaga później trochę pracy. Ale sądzę, że warto, fajnie będzie wtedy wyglądał mój ogród 😀

Leave a Comment