Drzwi nie należą do tych elementów wyposażenia mieszkania, które wymienia się zbyt często. Zazwyczaj człowiek najwięcej czasu na wybór drzwi poświęca przy zakupie nowego mieszkania bądź wybudowaniu domu. Wówczas wszystkie elementy wyposażenia trzeba odpowiednio ze sobą zgrać, aby tworzyły pełną, zgraną aranżację.
Drzwi drewniane – wybieramy raz, a dobrze
Polacy niezbyt często chcą korzystać z takiego rozwiązania, jak usługi dekoratora wnętrz. Zazwyczaj uważamy, że coś tak prostego, jak dobór mebli i pozostałych elementów wyposażenia, jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie. Nie zawsze jest to dobry pomysł. Czasami okazuje się, że podjęcie wszystkich wymaganych decyzji przerasta przeciętnego Kowalskiego. Już sam wybór drzwi wewnętrznych może nastręczać nie lada wyzwań.
Drzwi drewniane – dobry, lecz trudny wybór
Drewno należy do najchętniej wybieranych materiałów jeżeli chodzi o drzwi wewnątrz mieszkania. Jest proste w obróbce, stosunkowo tanie, dlatego też jest chętnie wybierane przez producentów, którzy potrafią zaoferować bardzo szerokie spektrum wyboru. Drzwi drewniane mogą być albo z drewna litego, albo klejone z wielu warstw. Wersja z drewna litego jest masywna, ciężka, pasuje do pomieszczeń w aranżacji klasycznej. Drzwi klejone posiadają zazwyczaj lepsze parametry techniczne, na przykład są mniej podatne na wypaczanie się z czasem pod wpływem pracy drewna z powodu wilgoci. Są też często tańsze, niż drzwi z drewna litego. Dla fanów majsterkowania obie wersje drzwi można zakupić bez pełnego wykończenia. Oznacza to w skrócie, że samodzielnie trzeba je bejcować, lakierować bądź też pomalować na wybrany przez siebie kolor. Osoby, które nie mają predyspozycji do takich prac, raczej powinny zakupić drzwi drewniane w pełni wykończone.
Istnieje spory wybór gatunków drewna z których produkowane są drzwi. Wewnętrzne, z racji faktu, że nie muszą być aż tak odporne na uszkodzenia jak drzwi zewnętrzne, możemy kupić również z miękkiego drewna. Najpopularniejszym gatunkiem jest sosna, która posiada optymalne, uśrednione parametry – korzystny stosunek jakości do ceny. Jeśli nie chcemy drzwi sosnowych, możemy wybrać również drzwi drewniane z innego gatunku: dębu, buku czy mahoniu. Delikatne, miękkie drewno takich drzew, jak brzoza czy jabłoń, jest rzadko spotykane. Możemy jednak zamówić drzwi robione na wymiar według własnych wskazań. Miękkie drewno bardzo łatwo poddaje się obróbce, dlatego jest wdzięcznym materiałem dla wszelkiego rodzaju zdobień. Jest to jednak stosunkowo drogie rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli porównamy je do zwykłego zakupu gotowych drzwi z salonu lub sklepu internetowego.
Alternatywy dla drzwi drewnianych
Nie tylko drewno ma swoje zalety. Istnieje cała gama opcji jeśli chodzi o płyty drewnopodobne. Są one pilśniowe lub wiórowe, gładkie lub tłoczone. Wykazują zadowalające parametry techniczne. Im gęstsza płyta, tym mniejsze skłonności do wypaczania się drzwi. Bardzo twarde płyty oznaczane są jako HDF, i są one praktycznie odporne na pękanie i krzywienie się. Uważa się jednak, że drzwi z płyt drewnopodobnych posiadają mniejsze walory estetyczne w stosunku do klasycznego drewna. Są też mniej „szlachetne”, jeśli możemy uznać to za czynnik. Osoby zamożne, których nie ograniczają kwestie finansowe, i mają na uwadze przede wszystkim estetykę aranżacji wnętrza, na pewno nie ocenią wyżej drzwi z płyty ponad drzwiami z litego drewna.
Ciekawą alternatywą dla drzwi drewnianych są również drzwi szklane. Przeważnie montowane są w ramkach, które stworzone są albo z metalu (zazwyczaj aluminium), bądź też z drewna. Występują również drzwi szklane pozbawione jakiejkolwiek ramy. Są one jednak częściej stosowane w pomieszczeniach biurowych lub użyteczności publicznej, niż w klasycznych mieszkaniach. Szło stosowane w domu zazwyczaj jest matowe. Prześwituje na tyle, aby wpuszczać do pomieszczenia światło. Nie jest jednak na tyle przezroczyste, aby pokazywać wnętrze pokoju, co zapewnia odpowiednią dozę dyskrecji i intymności mieszkańcom. Szkło, którego używa się do produkcji drzwi, musi być hartowane lub klejone. Związane jest to z kwestiami bezpieczeństwa – zwykła szyba jest łatwa do rozbicia, a o skaleczenie lub gorszy w konsekwencjach wypadek wówczas nietrudno.
Na co stawiać? Estetykę, czy użyteczność?
Drzwi drewniane zawsze powinny spełniać swoją podstawową funkcję, jako przegroda pomiędzy pomieszczeniami. Jeśli bez problemów spełnia już ten podstawowy warunek, wówczas możemy myśleć o całej reszcie. Dla wielu osób kwestie estetyczne są bardzo ważne. Drzwi mogą być akcentem dopełniającym aranżację pomieszczenia. Mogą być lukrem na torcie, wisienką i posypką, jeżeli cała reszta aranżacji jest odpowiednio skomponowana. Dzięki świetnie wyglądającym drzwiom drewnianym mamy szansę na ciekawy, niebanalny akcent designerski w domu. Możemy posiadać nie tylko w pełni użytkowe drzwi, zapewniające ochronę prywatności i zaporę przed hałasem, lecz również akcent estetyczny, współgrający z resztą wyposażenia pokoju. Ograniczają nas przede wszystkim dwa aspekty: pierwszym z nich jest nasza wyobraźnia, zaś drugim, bardziej przyziemnym, jest zasobność portfela.
Wystarczy trochę więcej przeznaczyć na solidne i ładne drzwi, aby służyły nam wiele lat 😀