Dworzec z klimatem

Dworzec z klimatem

Rabka Zdrój to urocza miejscowość turystyczna. Od lat jednym z symboli tego uzdrowiska był dworzec kolejowy. Budynek powstał w 1925 roku. Cały zabytkowy zespół to kilka obiektów: stacja kolejowa, budynek mieszkalny oraz budka dróżnika znajdująca się po drugiej stronie torów. Dworzec przeszedł gruntowną renowację i został ponownie oddany do użytku w 2014 roku. Warto wiedzieć, że dodatkową atrakcją jest pomnik św. Mikołaja, który stoi na placu przed dworcem.

Jak wygląda odnowiony dworzec?

Budynek dworca został wyremontowany i nieco przeorganizowany. Na parterze znajdziemy poczekalnię, kasy oraz toalety. W budynku można podziwiać piękne mozaikowe witraże, piękną drewnianą zabudowę oraz ciekawy trapezowy strop w holu głównym. Wielu podróżnym mogą spodobać się oryginalne stalowe elementy wystroju wnętrza oraz dawne okienka kasowe. Warto też zajrzeć na piętro korzystając z drewnianej klatki schodowej.

Nowi lokatorzy

Co ciekawe na górnej kondygnacji budynku znajduje się siedziba Biblioteki Miejskiej. Podróżni oczekujący na pociąg mogą więc skorzystać z bogatych zbiorów książkowych i nie tylko. Skrzydła biblioteki są połączone z przeszkloną antresolą. Co ciekawe jest to niezwykle wytrzymałe szkło, które stanowi ścianę ogniową. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa antresola daje też możliwość podziwiania z góry całego holu głównego budynku.

W budynku dworca znajduje się także Punkt Informacji Turystycznej.

Stary styl z nowoczesnymi rozwiązaniami

Dzięki renowacji obiekt nie tylko odzyskał dawny blask, ale też został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest tutaj zamontowany podnośnik i szyb windowy, które zapewniają wygodny dostęp do pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Warto też dodać, że w budynku znajduje się także oznakowanie ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Budynek spełnia też wszelkie normy przeciwpożarowe dzięki zastosowaniu specjalnych ścian ogniowych.
( http://www.promattop.pl/pl-pl/applications-new/sciany/sciany)

Related posts

Leave a Comment