Jak oszczędzać energię w domu?

Jak oszczędzać energię w domu?

Prąd to największy pożeracz pieniędzy i trudno się z tym nie zgodzić, kiedy zdecydujemy się zrobić całoroczne podsumowanie naszych wydatków. Rachunki za energię elektryczną niekiedy potrafią nas zaskoczyć, tym bardziej kiedy są dużo wyższe, niż tego oczekiwaliśmy. Szczególnie w okresie zimowym musimy liczyć się z większymi kosztami za prąd, co jest związane z częstszym użytkowaniem światła oraz ogrzewania. Rozsądne podejście do zużycia energii, jak również jego monitorowanie może pomóc nam w oszczędzaniu bez konieczności obniżenia jakości życia.

Efektywność energetyczna – jak ją osiągnąć?

Jest wiele sposobów na to, aby generowane koszty za prąd były znacznie niższe. Małe zmiany oznaczają małe efekty, duże mogą nam przynieść dużo bardziej dostrzegalne korzyści, które docenimy już po pierwszym miesiącu.

Nawyki bardzo trudno jest zmienić, jednak tylko dzięki temu jesteśmy w stanie maksymalnie zredukować zużycie energii, nie tracąc przy tym pełnego komfortu codziennego życia. Pierwszym krokiem na drodze zmian jest wymiana tradycyjnych żarówek z żarnikiem wolframowym na kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL) lub lampy LED, np. żarówki Schneider Electric, które zużywają do 75% mniej energii. Uświadamiając sobie fakt, że w wielu sytuacjach korzystamy z energii zupełnie niepotrzebnie, łatwiej będzie nam wypracować nawyk wyłączania światła przed opuszczeniem pomieszczenia. W przypadku ogrzewania i obecności w mieszkaniu grzejników nie należy ich zastawiać meblami i innymi przedmiotami, gdyż ogranicza to rozprowadzanie się ciepła po mieszkaniu.

Oszczędność energii rozpoczyna się już na etapie zakupu urządzeń gospodarstwa domowego. Im wyższa jest klasa energetyczna, tym sprzęt zużywa mniejszą ilość energii. Najwydajniejsze są te, które zostały oznaczone symbolem A+ i więcej.

Monitorowanie poboru mocy

Firma Schneider Electric proponuje swoim klientom niezwykle praktyczne rozwiązanie generujące duże oszczędności w zużywaniu energii elektrycznej. Przy pomocy iPhone’a lub komputera można w dowolnej chwili sprawdzić bieżące, dzienne, tygodniowe i miesięczne zużycie energii, które w przejrzysty sposób przedstawione jest w kilowatogodzinach, realnej kwocie do zapłaty, jak również wielkości pozostawionego śladu węglowego. Cała instalacja domu jest pod stałą kontrolą, a dodatkowo odpowiednio dobrane jej elementy i zamontowane czujniki ruchu pozwalają na automatyczne wyłączanie i włączanie światła tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.

Zmiana nawyków i inteligentny system to przepis na oszczędności prądu w Twoim mieszkaniu

Related posts

One Thought to “Jak oszczędzać energię w domu?”

  1. Adam

    Kilka cennych rad o których zapomina większość z nas urządzając mieszkanie, a o żarówkach tej firmy jeszcze nie słyszałem

Leave a Comment