Jakie kolory powinny królować w pokoju ucznia?

Rok szkolny już na dobre się zaczął, dlatego należy zapewnić jak najlepsze warunki do nauki dla naszych dzieci, aby sprzyjały koncentracji i twórczemu myśleniu. Biurko jest niezbędnym elementem w wyposażeniu pokoju ucznia, nie mniej ważne jest jego ustawienie względem okna, jednak nie wszyscy wiedzą, że otaczające nas kolory mają wpływ na samopoczucie.

Uniwersalna paleta kolorów

Każdy człowiek jest inny i różnie reaguje na poszczególne bodźce. Ta zasada również dotyczy kolorów. Niektórzy wolą mocne i nasycone, inni zaś spokojne i stonowane. Zdaniem ekspertów istnieje taka paleta barw, która ma kojący wpływ na każdego. Należą do nich m. in. odcienie szarości, beż, biel. Takie zestawienie barw z pewnością wprowadzi do wnętrza harmonię i spokój. Do kolorów znajdujących się w pomieszczeniu, warto dobrać odpowiedni odcień stolarki okiennej. Jednak takie kolory nie sprzyjają twórczemu myśleniu, dlatego odradzamy zastosowanie uniwersalnych barw w pokoju ucznia.

Barwy sprzyjające kreatywnemu myśleniu

Domowa przestrzeń powinna pobudzać do myślenia. Według psychologii kolorów istnieje kilka barw, przyciągających natchnienie. Kolor pomarańczowy sprawia, że mamy więcej chęci do podejmowania wyzwań oraz pobudza pracę mózgu. Kolejnym kolorem jest żółty, który pozytywnie wpływa na inspirację i koncentrację. Niebieski to kolor, który nie tylko uspokaja ale wyzwala kreatywność oraz poprawia wydajność mózgu. Ściany w delikatnym błękicie z pewnością pomogą powrócić do równowagi.

Kolory, których się wystrzegać

Kolor czarny ma wielu zwolenników, jednak nie sprzyja poprawie humoru, wręcz przeciwnie, prowadzi do refleksji i stanów depresyjnych, dlatego powinien występować tylko na dodatkach. Kolejnym kolorem z którym nie należy przesadzać to czerwień. Nadmiar intensywnych kolorów przytłacza i nie służy dobremu samopoczuciu.

Related posts

Leave a Comment