Kamień naturalny świetnie sprawdza się na zewnątrz, na elewacji, w ogrodzie, jak i we wnętrzu domu. Dlaczego i w jaki sposób warto go wykorzystać podczas urządzania pomieszczeń?
Budując dom, urządzając mieszkanie, zazwyczaj na pewnym etapie marzymy o tym, aby nie musieć tego robić ponownie przez wiele najbliższych lat. Choć brak czasu, ograniczony budżet i nadmiar stresu kuszą, nie powinniśmy pozwalać sobie na fuszerkę, w końcu tworzymy miejsce, w którym spędzimy kawał swojego życia. Tu z pomocą przychodzi kamień naturalny. Ten niezwykle trwały materiał cieszy się coraz większym powodzeniem, zarówno z przyczyn praktycznych, jak i z uwagi na niepowtarzalny efekt, który pozwala uzyskać.
Zalety kamienia naturalnego
Jest to materiał o wysokiej wytrzymałości. Odporny na zmienne warunki atmosferyczne, wpływ środowiska, wilgoć, wysoką oraz niską temperaturę, a także na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne.
Dodatkowo kamień ma niezwykle wysokie walory estetyczne. Dzięki temu, że z łatwością dają się oszlifować i występuje w bogatej gamie kolorystycznej, mamy ogromny wybór, by z powodzeniem znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Kamień naturalny daje wyraz elegancji, kojarzy się wręcz z luksusem.
Kolejną cechą, która wyróżnia ten materiał spośród innych jest to, że nie ingeruje w środowisko, jest czysto ekologiczny. Jako surowiec naturalny, nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Zastosowanie kamienia naturalnego we wnętrzach
Aktualnie doceniamy zalety kamienia i coraz chętniej po niego sięgamy podczas aranżacji wnętrz. Najbardziej uniwersalny i trwały jest granit. Odporny na działanie wody oraz środków chemicznych, nie sprawia problemów w kwestii utrzymania czystości. Ponadto z łatwością poddaje się obróbce. Jego wytrzymałość sprawia, że z powodzeniem sprawdzi się na posadzkach, stosuje się go również na okładziny ścienne, schody, parapety oraz blaty. Ponieważ występuje w bardzo wielu barwach i odcieniach, można je ze sobą łączyć, uzyskując niepowtarzalny efekt.
Marmur, choć z biegiem lat traci swój blask, również cieszy się dużą sławą. Podobnie jak granit, kładziony jest na podłogi, ściany, parapety, ale również kominki. Odpowiednio zaimpregnowany i co jakiś czas regenerowany nie przysporzy kłopotów i długi czas będzie cieszył oko.
Innym kamieniem naturalnym zasługującym na szczególną uwagę jest trawertyn. Przypomina nieco pumeks, mimo tego, bardzo łatwo się go czyści i poza okresową impregnacją, nie wymaga szczególnej uwagi. Świetnie nadaje się jako wykończenie ścian i podłóg.
Przykładowe realizacje z udziałem kamienia naturalnego znajdziesz na stronie specjalistów w tej dziedzinie: www.jppilch.pl. Strona pełna jest wzorów i inspiracji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.