Jak urządzić pomieszczenie w minimalistycznym stylu?

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/piekny-stolik-kawowy-milton-bialy-blat?v=478319

Przed rozpoczęciem urządzania minimalistycznego wnętrza, powinno się przeprowadzić drobiazgowy remanent dotychczasowego wyposażenia. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy, sprzedaj, oddaj komuś lub wyrzuć wszystkie drobiazgi, z których przez lata tylko wycierałeś kurz lub które tylko przestawiałeś z miejsca na miejsce. Kluczem do sukcesu jest dobra taktyka: warto przeanalizować pomieszczenie po pomieszczeniu i zastanowić się, co powinno się znajdować w każdym z nich. Dobrze zaplanuj wszystkie szafy i schowki tak, aby mieć odpowiednio dużo miejsca na wszystkie niezbędne akcesoria i przedmioty.

Łazienka i kuchnia

Oba te pomieszczenia muszą się charakteryzować praktycznym i funkcjonalnym wyposażeniem, są więc idealnym polem do tego, by przy ich urządzaniu kierować się zasadami minimalizmu. W obu przypadkach doskonale sprawdzą się gładkie, bezszczelinowe powierzchnie i maksimum przestrzeni do przechowywania. Podstawą minimalistycznej kuchni są sprzęty AGD zabudowane w meblach kuchennych i zlew idealnie wkomponowany w blat z kamienia naturalnego lub wcześniej wspomnianego corianu. Blat można „przeciągnąć“ na ścianę i uzyskać w ten sposób łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię. Rozwiązanie to sprawdzi się także przy łazienkowej umywalce.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/stol-rozkladany-teris-popiel?v=409587

W obu przypadkach warto oprzeć się pokusie wystawiania jakichkolwiek przedmiotów – nawet eleganckie flakony perfum czy zabytkowe filiżanki powinny zostać ukryte za drzwiami szafek. Oba pomieszczenia można odciążyć zawieszając dolne szafki na ścianach – wolna przestrzeń pod szafkami jest świetnym rozwiązaniem estetycznym i praktycznym. Użytkownicy https://favi.pl/ doskonale wiedzą, że na FAVI znajdą najlepsze meble i dekoracje nie tylko w minimalistycznym stylu. Chociaż nie ukrywamy, że obok skandi to drugi najpopularniejszy trend w urządzaniu mieszkań.

Salon

Podczas urządzania salonu pierwszym zakupem powinna być wielka i porządnie wykonana sofa w neutralnym kolorze. Jeśli chodzi o jej kształt, w minimalistyczne wnętrza najlepiej wpasują się kanapy o geometrycznej linii. Kolejnym niezbędnym elementem będzie stolik konferencyjny (dobrze sprawdzi się taki z przezroczystego szkła lub plastiku) z powierzchnią na gazety czy inne drobiazgi.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/naroznik-rozkladany-loft-ii?v=573178

Przestrzeń przed sofą można pozostawić wolną lub zagospodarować ją stawiając obok kanapy kilka mniejszych stolików kawowych. Mają one służyć wyłącznie temu, by odkładać na nie filiżanki z napojami czy rozczytane książki. Nie powinno się gromadzić na nich żadnych elementów dekoracyjnych, figurek, szkatułek itd. Zasada ta obowiązuje na wszystkich poziomych powierzchniach w mieszkaniu. Salon można dopełnić jeszcze jednym lub dwoma fotelami (alternatywną opcją mogą być wielkie poduchy do siedzenia inspirowane japońskim stylem zen) i to powinno wystarczyć. Jeśli w salonie mają się znajdować szafy i schowki, powinno się je zabudować w ścianach. Inną opcją są kwadratowe wiszące meble modułowe bez uchwytów. Na ścianie można umieścić również telewizor. W salonie znajdzie się miejsce dla jednego lub dwóch akcentów dekoracyjnych, prostego dywanu lub kilku roślin doniczkowych.

Sypialnia

Miejsce odpoczynku powinno być urządzone ze szczególną starannością. Za źródło inspiracji mogą tutaj posłużyć klasyczne sypialnie w stylu skandynawskim. Oprócz łóżka i prostych stolików nocnych w sypialni właściwie nie powinno się znajdować nic innego. Łóżko jako element dominujący może być po prostu materacem umieszczonym na prostej ramie z metalu lub drewna.  Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto zbudować w domu odrębną garderobę. Dobrą opcją są także szafy wbudowane we wnękę w ścianie. Nieobecność rozpraszających elementów będzie miała dobry wpływ na jakość naszego odpoczynku. Minimalistyczną sypialnię dobrze jest wyposażyć w gładkie jednokolorowe tekstylia, pościel i zasłony powinny być w neutralnych odcieniach szarości, takich jak biel i szarość.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/sypialnia-vera-ii-arctic-pine-jasny-arctic-pine-jasny-ciemny?v=573827

Co z pokojem dziecięcym?

Może się wydawać, że minimalizm nie sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Nic bardziej mylnego. Przekonanie to towarzyszy rodzicom, którym się wydaje, że pokój dziecięcy powinien być jak najbardziej kolorowy i wypełniony dekoracjami z motywami z bajek. W rzeczywistości pomieszczenia przesycone barwami i bodźcami nie wpływają korzystnie na kreatywność i fantazję u dzieci. Warto więc zastanowić się nad minimalizmem również w pokoju dziecięcym. Proste drewniane meble i ściany w neutralnych kolorach (subtelne pastele, szarość, beż) doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach przeznaczonych dla najmłodszych. Nie bez znaczenia jest także dobre rozplanowanie mebli oraz odpowiednia ilość schowków na zabawki i inne akcesoria.

Related posts

Leave a Comment