W dużych miastach coraz większą popularnością cieszą się mieszkania nisko metrażowe. Dzieje się tak ze względów zarówno ekonomicznych – dla wielu osób zakup mieszkania 60 metrowego lub większego jest poza zasięgiem finansowym, ale również inwestorzy coraz częściej decydują się na inwestowanie właśnie w mieszkania poniżej 40 m², ponieważ takie mieszkanie nie tylko łatwiej wynająć, ale również wachlarz zastosowań takich mieszkań jest dużo szerszy (można je np. przeznaczyć na najem krótkoterminowy).
Jednak ich największa zaleta, jest jednocześnie jedną z ich największych wad – a mianowicie niewielka powierzchnia, na której zmieścić trzeba jak najwięcej przydatnych rozwiązań, aby życie w takim mieszkaniu było przyjemne. Istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc w jak najefektywniejszym wykorzystaniu przestrzeni takiego mieszkania. Jednym z takich rozwiązań zdecydowanie są kanapy rozkładane. Odpowiednio dobrana kanapa rozkładana będzie nie tylko doskonałym miejscem codziennego wypoczynku, ale jeżeli przy jej zakupie zwróćmy uwagę na kilka podstawowych elementów, będzie mogła ona pełnić rolę bardzo wygodnego łóżka (w niektórych przypadkach nawet do spania codziennego). Poniżej przedstawiamy kluczowe cechy wygodnej kanapy rozkładanej oraz przedstawiamy kilka modeli szczególnie wartych zainteresowania.
Po pierwsze – materac
Pierwszą i podstawową cechą na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając kanapę rozkładaną jest materac. To właśnie kanapa rozkładana z wygodnym materacem sprawi że będziemy mieli w salonie dodatkowe, wygodne łóżko np. dla gości, lub jeżeli zdecydujemy się na zakup kanapy, która będzie służyła nam w sypialni jako łóżko na którym będziemy spali codziennie – z powodzeniem zastąpi standardowe łóżko. Pierwszą i podstawową cechą dobrego materaca w kanapie rozkładanej jest brak podziału na środku. Chyba każdy, kto miał “przyjemność” spać na wersalce, która taki podział posiadała jest w stanie potwierdzić że już jedna noc spędzona na takim meblu spowodować może ból pleców (nie mówiąc o spaniu na takim “czymś” codziennie). Niestety na rynku nie ma dostępnych zbyt dużo modeli, które spełniałyby ten z pozoru oczywisty warunek. Taki stan rzeczy spowodowany jest przede wszystkim ograniczeniami technicznymi.
Jeżeli dołożymy do tego fakt iż większość producentów koncentruje się przede wszystkim na wyglądzie kanapy, a dopiero na drugim miejscu stawia wygodę – w efekcie otrzymamy modele, które nie nadają się nawet do okazjonalnego spania, nie wspominając o spaniu na nich na co dzień. Istnieje jednak kilka modeli, które spełniają ten warunek i robią to doskonale, a są to:
- Model Splitback od Innovation Living – kanapa ta nie tylko nie posiada podziału na środku, ale również daje możliwość regulowania nachylenia oparcia (a dokładnie dwóch niezależnych oparć) – dzięki czemu w łatwy sposób kanapę przekształcimy w leżankę, a leżankę w wygodne łóżko.
- Model Colpus od firmy Innovation Living – jest to model który z pewnością może posłużyć jako kanapa rozkładana, na której będziemy spali codziennie. Po pierwsze – po rozłożeniu otrzymujemy idealnie równą powierzchnię, po drugie – do wyboru mamy kilka wariantów materaca, dzięki czemu bez problemu dostosujemy kanapę do naszych indywidualnych wymagań – bez względu na to czy chcemy kupić kanapę rozkładaną z materacem sprężynowym, czy kanapę rozkładaną z materacem silikonowym – dzięki Colpusowi będziemy mogli stworzyć konfigurację idealnie dopasowaną do własnych preferencji.
- Kanapa rozkładana Fluffy od firmy Bolia – Fluffy to model podchodzący do koncepcji kanap rozkładanych w inny sposób, niż zaprezentowane powyżej modele, który mimo to spełnia warunek braku podziału na środku. Wewnątrz kanapy znajduje się mechanizm typu “sedak”, który posiada kilka zalet w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Po pierwsze – kanapę rozkłada się w bardzo prosty sposób. Poprawnie zamontowany mechanizm bez problemu w kilka sekund rozłoży nawet dziecko. Po drugie – w zależności od zastosowanego materaca możemy uzyskać stosunkowo wygodną powierzchnię do spania. Kanapy tego typu (tzw. belgijki), przeznaczone są raczej do spania okazjonalnego, ale zdecydowanie wyprzedzają wygodą standardowe wersalki.
Po drugie – materiał
Wybierając kanapę rozkładaną, powinniśmy zwrócić również uwagę na materiał jakim została ona otapicerowana. Ze względu na swój charakter, kanapy takie są bardziej narażone na zużycie (w przeciwieństwie do kanap standardowych, które używane są tylko przez określoną część dnia – kanapy rozkładane, które będą używane do spania w miarę regularnie używane są dwa, a nawet trzy razy dłużej w ciągu dnia). Wybierając materiał do takiej kanapy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka wskaźników – jednym z podstawowych jest martindale. Jest to wskaźnik, który wskazuje jak odporny na ścieranie jest dany materiał. Test określający ten wskaźnik polega na umieszczeniu materiału pomiędzy dwoma krążkami materiałowymi lub papieru ściernego i pocieraniu go przez wiele godzina a nawet dni. Przyjęte jest że materiał o wskaźniku martindale powyżej 50 000, to materiał odporny na ścieranie, natomiast materiały o wskaźniku powyżej 100 000 to materiały o bardzo dużej odporności na ścieranie.
Fotele rozkładane – gdy liczy się każdy centymetr
Fotele rozkładane są idealnym rozwiązaniem do niemal każdego wnętrza. Bez względu czy będzie to duży apartament w centrum miasta czy niewielka kawalerka – nie można zaprzeczyć że dodatkowe miejsce do spania, jest rzeczą pożądaną i praktyczną. Fotele rozkładane są dostępne na rynku od wielu lat. Na pewno każdy pamięta jak korzystał z takiego fotela czy to u znajomych, czy u rodziny. Fotele rozkładane, dzielą się na kilka kategorii, które różnią się od siebie stylem jak i mechanizmem użytym do rozłożenia fotela. To jaki fotel rozkładany wybierzemy, uzależnione powinno być od tego jaką funkcję będzie on spełniał. Jeżeli będziemy korzystali z fotela okazjonalnie – nie musimy inwestować w bardzo kosztowny model z ergonomicznym materacem – możemy zdecydować się na na tani fotel rozkładany, który nie będzie posiadał osobnego materaca, a jego funkcję będzie spełniało siedzisko. Jeżeli natomiast planujemy korzystać z fotela regularnie – powinniśmy zastanowić się czy dołożenie kilku złotych nie będzie rozwiązaniem, które pomoże nam aby korzystanie z fotela, było wygodne i co ważniejsze – zdrowe. Warto również zastanowić się nad miejscem gdzie będzie stał taki fotel – ponieważ już na etapie zakupu, powinniśmy przewidzieć przestrzeń do rozłożenia fotela. Częstym błędem – który powtarzają osoby urządzające mieszkanie jest nie wzięcie pod uwagę tego że fotel w danym miejscu kiedyś będzie rozłożony, w wyniku czego – nie przewidują odpowiedniej przestrzeni na rozłożenie. Innym aspektem – istotnym zarówno w przypadku zakupu kanapy rozkładanej jak i fotela rozkładanego – jest dobór tapicerki. Tu również istotną rolę odgrywają elementy takie jak:
- częstotliwość użytkowania
- miejsce gdzie będzie stał fotel rozkładany
- kto będzie z tego fotela korzystał
Generalna zasada jest następująca – im więcej będziemy z fotela korzystali – tym lepsza powinna tkanina użyta do fotela. Jeżeli nasz zakup będzie fotelem rozkładanym dla dziecka – powinniśmy zwrócić uwagę na sposób utrzymania go w czystości – w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest fotel rozkładany z zdejmowalną tapicerką. Nie powinniśmy się decydować na fotel, którego obicie można czyścić wyłącznie chemicznie. Będzie to bardzo uciążliwe w przypadku zakupu fotela rozkładanego dla dziecka ponieważ z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć że nie raz będziemy musieli taką tapicerkę czyścić. Aby być zadowolonym z wyboru przez dłuższy czas – w takim przypadku powinniśmy się zdecydować na fotel rozkładany dla dziecka ze zdejmowalną tapicerką.