Zastanawiasz się nad kupnem starego domu do remontu? W tym artykule podpowiemy ci, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Albowiem jeśli dokonasz zakupu dość pochopnie, to wówczas możesz liczyć się z tym, że koszty remontu znacznie przekroczą twój budżet. Zatem na co zwrócić uwagę podczas kupna starego domu?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu starego domu?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy dom przeznaczony jest do generalnego remontu, czy też poprzedni właściciel tuż przed sprzedażą dokonał jakiegoś kosmetycznego remontu. Może się bowiem okazać wówczas, że działania te były ukierunkowane na to, aby zamaskować jakieś poważne wady budynku. Dlatego też tego rodzaju odświeżanie budynku, czy też poprawki, które były przeprowadzane tuż przed sprzedażą, powinny wzbudzić u nas szczególny pokój. Zwróćmy również uwagę na elewację budynku. Sprawdźmy, czy nie występują tutaj jakieś spękania, czy też zacieki. Niepokojącym objawem może być również zielony nalot na ścianach budynku.
Stan instalacji w budynku
Bardzo ważną kwestią jaką powinniśmy sprawdzić przed kupnem nieruchomości to stan instalacji. Być może nie jesteśmy na tyle kompetentni, abyśmy mogli tę kwestie w profesjonalny sposób ocenić. Dlatego warto wynająć do tego zadania specjalistę. Przede wszystkim właściciel budynku powinien nam udostępnić całą jego dokumentację techniczną. W pierwszej kolejności sprawdźmy stan instalacji wodnej budynku. Oceńmy stan rur, a także armatury. Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to stan pionów. W dalszej kolejności powinniśmy skupić swoją uwagę na stanie instalacji grzewczej. Dobrym pomysłem jest, aby w naszej obecności właściciel domu uruchomił instalację grzewczą, dzięki czemu będziemy w stanie ocenić, jak pracuje. Zapytajmy też właściciela, jakie są średnie miesięczne koszty ogrzewania budynku. Kolejnym ważnym punktem na naszej liście jest instalacja elektryczna. Oceńmy, czy są możliwości docelowego zwiększenia mocy instalacji elektrycznej. Sprawdźmy, z jakiego materiału wykonane jest okablowanie.
Ogólny stan budynku
W dalszej kolejności powinniśmy również sprawdzić stan kominów, a także pokrycia dachowego i orynnowania. Sprawdźmy również, czy na ścianach nie ma zagrzybienia, a także wilgoci. Warto również zwrócić uwagę na stan stolarki okiennej, a także posadzek.
Sytuacja prawna nieruchomości
Na koniec powinniśmy również zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości. Dlatego też powinniśmy zajrzeć do księgi wieczystej, a także wypisu z rejestru gruntów. Sprawdźmy również, czy budynek ma ważny przegląd instalacji. Jeśli to możliwe warto również sprawdzić, czy budynek był wybudowany zgodnie z projektem budowlanym.