Mała i wąska kuchnia może być piękna

Małe pomieszczenie może być piękne i dobrze zagospodarowane. Najważniejsze, to dobrze przemyślany plan i funkcjonalne rozwiązania.

Mała i wąska kuchnia, jaką często spotykamy w blokach z wielkiej płyty, może zostać zaaranżowana w niebanalny sposób. Może robić wrażenie, ale warunkiem koniecznym jest dobry pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni. Jednak efekt może być ciekawszy niż w przypadku pomieszczeń łatwych do zaaranżowania. Niekiedy konieczna staje się mała remontowa rewolucja, wyburzenie lub przestawienia ścian, czasem wystarczą odpowiednie barwy, oświetlenie i dodatki.

Powiększanie przestrzeni

Przy niewielkiej powierzchni kuchni trzeba się czasem zastanowić nad możliwością otwarcia jej na salon lub jadalnię. Zatarcie granicy między niewielką kuchnią a sąsiednim pomieszczeniem to najbardziej naturalny sposób zwiększenia jej przestrzeni. Oddzielając kuchnię od pokoju wyspą kuchenną nadajemy jej wizualnej przestronności. Jednak, otwarta kuchnia nie zawsze się sprawdza, nie każdemu też się podoba. Wówczas trzeba odpowiednio zagospodarować przestrzeń zabudową kuchenną.

W wąskiej kuchni sprawdza się pojedynczy ciąg szafek w kształcie litery L. Podczas planowania remontu trzeba naprawdę dobrze zaplanować przestrzeń. Trudno w niewielkim pomieszczeniu, jakim jest kuchnia w bloku, wygospodarować jeden ciąg niezbędnych urządzeń i sprzętów.

Zwykle, w wąskich kuchniach planuje się jeden rząd szafek. W kuchniach zabudowanych w kształcie litery U należy zachować odległość, zapewniającą swobodne poruszanie się się podczas przyrządzania posiłków i wykluczającą kolizję frontów przeciwległych szafek. Odległość między dwoma rzędami szafek powinna wynosić ok. 120 cm. Blaty robocze umieszczone powinny być na wysokości około 15 cm powyżej łokcia użytkownika.

Prace remontowe

Planując prace remontowe w niewielkiej kuchni, zastanów się, co podnosi jej funkcjonalność, czyli co koniecznie musi się w niej znaleźć, a z czego możesz zrezygnować. Przemyśl zakup płytek, mebli oraz sprzętu. Rozmieszczenie sprzętu powinno być zaplanowane już na etapie wstępnej fazy remontu. Pomyśl o wentylacji w kuchni. Dziś trudno sobie wyobrazić kuchnię bez porządnego wyciągu, podłączonego do kanału wentylacyjnego. Możliwe jest też zastosowanie pochłaniacza pracującego w obiegu zamkniętym, który nie wymaga dostępu do kanału wentylacyjnego.

AGD i reszta wyposażenia

Ustawienie sprzętów AGD jest ważne. Lodówka powinna zostać umieszczona ok. 40 cm od zlewozmywaka oraz z dala od źródeł ciepła,czyli płyty grzewczej czy grzejników. Nie powinna również być wystawiona na promienie słoneczne. Kolejnym, niezbędnym w kuchni sprzętem jest płyta grzewcza i piekarnik. Sprzęty te powinny być oddalone od okna o co najmniej pół metra. Dzięki temu możesz podczas gotowania bez problemów otwierać okno.

Zabezpieczenie ścian między szafkami

Na ścianie między szafkami możesz umieści płytki, laminat, hartowane szkło lub fototapetę. Do wyboru jest mnóstwo opcji, a musisz pamiętać, że prawidłowe zabezpieczenie tej przestrzeni to
podstawa, gdyż jest ona bardzo mocno narażona na zabrudzenia.

Ważne drobiazgi

Planując prace remontowe można od razu poświęcić chwilę na rozplanowanie gniazdek. Ich liczba i umiejscowienie powinny zależeć od ilości sprzętów i wyposażenia kuchni. Uziemione, umieszczone na różnej wysokości, w zależności od przeznaczenia. Oprócz gniazdek zasilających sprzęty AGD niezwykle ważne są gniazdka zlokalizowane nad blatem kuchennym.

Ich ilość podyktowana jest subiektywnymi potrzebami użytkowników oraz ich kulinarną aktywnością – gniazda nad blatem obsługują w głównej mierze małe AGD takie jak blender, miksery, czajnik elektryczny. Nie zapominaj o funkcjonalnej baterii zlewozmywakowej, czyli takiej, która umożliwi ci korzystanie ze wszystkich komór zlewozmywaka i napełnianie dużych naczyń.

Do wyboru masz również takie z wyciąganą wylewką. Zmywarkę i pralkę (o ile ta znajdzie się w kuchni) należy zainstalować w pobliżu zlewozmywaka, w odległości nie większej, niż 3 metry od pionu kanalizacyjnego.

Artykuł przygotował zespół IdeaSpace oferujący aranżacje kuchni

Related posts

One Thought to “Mała i wąska kuchnia może być piękna”

  1. Lidka

    Sama posiadam małą kuchnię i wystarczy z głową ją urządzić, aby było funkcjonalnym i przytulnym pomieszczeniem 😀

Leave a Comment