O co tyle hałasu? O wpływie izolacji akustycznej na nasze zdrowie

Towarzyszy nam przez niemal cały czas, choć z przyzwyczajenia przestajemy zwracać na niego uwagę. Mimo że nie jest widoczny, jego skutki, takie jak stres, zmęczenie czy problemy z koncentracją, z pewnością są odczuwalne. Hałas, bo o nim mowa, doskwierać może przez sporą część dnia i ma znaczący wpływ na ludzkie samopoczucie. Czy istnieją sposoby na to, aby go ograniczyć?

Obecny jest on w niemal każdym miejscu pracy, niezależnie od tego, czy wykonywana jest ona na hali produkcyjnej, w korporacyjnym open space czy w szkole. Doskwiera w zatłoczonej kawiarni, restauracji oraz na ulicy w godzinach szczytu. Sytuacja często nie zmienia się nawet po powrocie do mieszkania. Przez ściany domów przebijają się dźwięki telewizora sąsiada, szum odkurzacza, kuchenne odgłosy. Za oknem również wiele się dzieje — latem rozbrzmiewają kosiarki, zimą odśnieżarki, przez cały sezon słychać zaś samochody, tramwaje i autobusy. Żyjąc w mieście, trudno jest znaleźć miejsce, w którym można przez dłuższy czas cieszyć się ciszą.

Winowajca złego samopoczucia

Przestrzeń miejska przepełniona jest dźwiękami. Zanieczyszczenie hałasem, bo tak zostało nazwane te zjawisko, podobnie jak w przypadku zanieczyszczeń środowiska, może mieć negatywne skutki dla organizmu. Przyzwyczajenie do życia w towarzystwie nieustannych zakłóceń akustycznych sprawiło, że przestaliśmy zwracać na nie uwagę, traktując hałas jako nieodłączną część codzienności. Warto jednak wsłuchać się w sygnały wysyłane przez organizm, ponieważ u przyczyn problemów zdrowotnych czy złego samopoczucia, może leżeć natężenie otaczających dźwięków. Jak nietrudno się domyślić, jednym z symptomów mogą być szumy i piski w uszach, czy też czasowa lub trwała utrata słuchu. Istnieje jednak wiele mniej oczywistych skutków przebywania w hałasie, a jednym z nich jest wzrost napięcia nerwowego. Na skutek zbyt częstych i intensywnych bodźców dźwiękowych, organizm uwalnia adrenalinę, ta zaś, występująca w nadmiarze, może doprowadzić do nadciśnienia, czy nawet zawału. Co więcej, głośne dźwięki wpływają na uczucie zmęczenia. Przez nie praca może być wycieńczająca, a sen w ich towarzystwie odpowiednio nie regeneruje. Hałas w samym miejscu pracy nie tylko wpływa na poziom zmęczenia pracowników, ale również obniżenie koncentracji, jak i bezpośrednio przekłada się na problemy z komunikacją. Skoro zanieczyszczenie dźwiękiem ma aż taki wpływ na funkcjonowanie organizmu, dlaczego tak mało poświęca się mu uwagi, przy projektowaniu przestrzeni miejskiej, budując miejsca pracy lub mieszkania?

Jak ograniczyć hałas?

Co prawda trudno jest wpłynąć na głośnych sąsiadów, hałas, jaki niesie ze sobą miasto lub zakład pracy. Gdy w grę wchodzi jednak nasze mieszkanie, dom, firma czy jakikolwiek inny obiekt własnościowy, decyzja o prawidłowej akustyce, zależy już od właścicieli. Nad zwiększeniem świadomości w tym zakresie od lat pracuje Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. Do obszaru ich działalności zalicza się propagowanie wiedzy na temat wpływu akustyki budynków na osoby tam przebywające. Warto dodać, że obecnie w zamkniętych przestrzeniach spędza się  90% czasu. Poprawna izolacja akustyczna, to jeden z podstawowych warunków komfortu życia. Na co więc powinni zwracać uwagę architekci, budowlańcy czy też właściciele obiektów? Przede wszystkim należy pochylić się nad tematyką związaną z transmisją dźwięku w przegrodach budowlanych. Brzmi skomplikowanie, jednak podczas przeprowadzonych prac można skorzystać z gotowych rozwiązań i systemów, które zostaną dopasowane do warunków pomieszczenia. Do zalet takiego rozwiązania należy dobór optymalnych materiałów oraz podany instruktaż wykonania, nabywca może również liczyć na podane wskaźniki izolacyjności akustycznej. Dobrze wykonany projekt ograniczy rozprzestrzenianie się dźwięków po budynku oraz ich poziom, to zaś z pewnością wpłynie na większy komfort wszystkich przebywających w budynku oraz lepsze samopoczucie.

Akustyka architektoniczna oddziałuje na to co i w jaki sposób słyszalne jest w pomieszczeniach. Ta kwestia zaś przenosi się na stan zdrowia, efektywność pracy i nastrój, warto więc zadbać o te kwestie, planując budowę lub remont.

Related posts

Leave a Comment