Oświetlenie LED (z ang. Light Emitting Diodes) to nowoczesne źródło światła będące dowodem na ogromny technologiczny postęp, jaki dokonał się w branży oświetleniowej. Choć na rynku pojawiło się stosunkowo niedawno, to już zdążyło zyskać wielu zwolenników. Jego największe zalety to trwałość oraz długa żywotność. Szacuje się, że oświetlenie oparte na technologii półprzewodnikowej ma nawet 20 razy dłuższy okres eksploatacji niż świetlówki czy tradycyjne żarówki.
Diody luminescencyjne w elektronice znane były już w latach 60tych XX w. Jednak swoją ogromną popularność zdobyły dopiero niedawno, za sprawą diod o dużej mocy. Śmiało można powiedzieć, że ich wynalezienie to przełom w branży oświetleniowej. Stosowane są jako zamienniki świetlówek rtęciowych, żarówek żarowych oraz żarówek fluorescencyjnych. Niektóre z produkowanych współcześnie modułów emitują na tyle silne światło, że znajdują zastosowanie jako oświetlenie uliczne, parkowe, podświetlanie billboardów, w systemach iluminacji obiektów architektonicznych, a także w oświetleniu zakładów produkcyjnych, hal magazynowych, czy przestrzeni biurowych.
W oświetleniu LED, będącym zamiennikiem standardowych żarówek, dla warunków domowych znajdują zastosowanie diody o mocach w przedziale od 0,5W do 5W i kącie padania wiązki światła od 10 do 160 stopni, a dla warunków przemysłowych o mocach od 10W do 50W.
Oświetlenie typu LED jest nowoczesne i ma bardzo wiele zalet, o których trudno nie wspomnieć. Niemniej jednak, nie istnieje oświetlenie idealne i uniwersalne, które świetnie sprawdzi się w każdej sytuacji. Dlatego także w tym przypadku należy mówić również o wadach. Poniżej podajemy zestawienie najważniejszych zalet i wad, jakie posiada oświetlenie LED do indywidualnego rozważenia przez każdego użytkownika.
Oświetlenie LED – zalety
Niewielkie rozmiary. Porównując z tradycyjnymi żarówkami diody LED są bardzo małe. Jak wskazują niektóre źródła, mogą mieć mniejszą długość niż 2 mm. Umożliwia to ich zastosowanie w wielu miejscach niedostępnych dla oświetlenia tradycyjnego.
Efektywność. Oświetlenie LED wykazuje bardzo niewielkie, w porównaniu z innym typem oświetlenia, straty w trakcie przetwarzania prądu elektrycznego w światło. Efekt, w którym uzyskujemy dużo większe ilości światła z jednego wata zasilania, daje spore oszczędności dla użytkownika. Obecnie jest to najbardziej energooszczędne źródło oświetlenia, jakie oferuje rynek. Jego efektywność wynosi od 80 do 90 % (80% energii przekształca się w światło, a 20% ulega stracie w postaci ciepła), podczas gdy efektywność tradycyjnych żarówek wynosi 5 – 10%.
Trwałość. Diody LED cechują się bardzo długą żywotnością. Przeciętny czas ich pracy wynosi od 35000 do 50000 godzin. Większość producentów, jako żywotność rozumie czas, po którego upływie dioda traci 30% swojej mocy. Po upływie tego okresu dioda nie gaśnie całkowicie, ale zaczyna stopniowo tracić swoją jasność, co oznacza, że może nadal służyć, choć nie będzie już dawać tak jasnego światła, jak pierwotnie. Dla porównania czas życia tradycyjnych żarówek wynosi około 2000 godzin.
Czas reakcji. Diody LED zaczynają świecić i gasną natychmiast po włączeniu lub wyłączeniu przełącznika światła. Co ważne niemal natychmiast osiągają też pełną jasność, podczas gdy tradycyjne żarówki potrzebują na to zwykle ok. kilku sekund.
Oświetlenie LED – wady
Cena. Wysoka cena początkowa oświetlenia LED może niektórych zniechęcać. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata, a system diodowy gwarantuje znacznie niższe zużycie energii niż tradycyjne żarówki.
Wrażliwość na temperaturę. Skuteczność i jakość oświetlenia LED w dużej mierze zależy od temperatury otoczenia. Wysokie temperatury mogą powodować zmiany parametrów prądu przepływającego przez elementy półprzewodnikowe, co w efekcie może skutkować spaleniem się modułu LED.
Oświetlenie LED ma jeszcze szereg innych cech, których pominięcie wymusza na mnie objętość artykułu. Najważniejsze, warte uwagi zalety i wady przedstawiono jednak powyżej. Ich dokładne przestudiowanie z pewnością pomoże podjąć decyzję co do tego, czy warto inwestować w oświetlenie LED.
Mimo, że ich cena zbytnio nie zachęca to i tak kupuje z myślą że na dłużej wystarczą niż zwykłe żarówki