Sky Tower – nowy symbol Wrocławia

Sky Tower - nowy symbol Wrocławia

Sky Tower to niezwykły budynek położony niedaleko centrum Wrocławia. Obiekt ten pełni kilka funkcji. Mieści się w nim galeria handlowa, biura oraz apartamenty, a także rozbudowane centrum usługowo-rekreacyjne. W budynku na wysokości 212 m znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego miasta i okolic. Sky Tower ma aż 50 pięter, co czyni go najwyższym budynkiem mieszkalno-biurowym w Polsce. Budynek zachwyca nie tylko wyglądem, ale też wyposażeniem i funkcjonalnością.

Lokalizacja

Sky Tower znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich 95 na wrocławskich Krzykach. W pobliżu przebiega główna trasa łącząca centrum miasta z autostradą A4. Niedaleko znajdują się najważniejsze atrakcje miasta, w tym Stare Miasto, a także ważne urzędy oraz węzły komunikacyjne (dworzec PKP i PKS, lotnisko, przystanki transportu publicznego). Warto też zwrócić uwagę, że w sąsiedztwie są najważniejsze biurowce np. Arkady Wrocławskie i Globis. To tutaj zlokalizowane jest właśnie nowe biznesowe centrum Wrocławia.

Budowa Sky Tower

Obiekt ten ma bardzo skomplikowany projekt, dlatego prace budowlane trwały kilka lat. Całkowita powierzchnia kompleksu to aż 171 000 m². Podczas prac budowlanych wykorzystano 28 000 km stali, 144 000 m³ betonu oraz 40 000 m² szkła. Powstanie tak dużego budynku wymagało też przebudowy infrastruktury technicznej i drogowej. Pierwszy etap budowy rozpoczął się w 2007 roku, natomiast cały kompleks został oddany do użytku w 2012 roku. W obiekcie kluczową kwestią było zapewnienie ochrony przeciwpożarowej. Dlatego podczas budowy używano materiałów wysokiej klasy o odpowiedniej klasie ognioodporności. W kompleksie są kanały oddymiające (na których temat możesz przeczytać tutaj: https://www.promattop.pl/pl-pl/applications-new/kanaly%20went/kanaly-went) w nowoczesnej technologii samonośnej. Kanały oddymiające mają za zadanie odprowadzać trujące spaliny i dym, które powstają podczas pożaru. Wszystkie instalacje oraz wyposażenie budynku są na najwyższym poziomie, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo oraz wygodę dla mieszkańców i użytkowników kompleksu.

Related posts

Leave a Comment