Mieszkać na Grzegórzkach – dlaczego warto?

Mieszkać na Grzegórzkach

Jedna z najludniejszych polskich miast i dawna stolica naszego kraju, Kraków składa się z osiemnastu dzielnic. Należą do nich są mające niecałe sześć kilometrów powierzchni Grzegórzki. Czy warto je odwiedzić w czasie poszukiwania mieszkania lub domu dla siebie?

Położenie i historia Grzegórzek

Grzegórzki znajdują się na lewym brzegu Starej Wisły i stanowią część Śródmieścia. Mieszczą się pomiędzy: Podgórzem, Starym Miastem, Prądnikiem Czerwonym i Czyżynami.

Dawniej nazwa ta nie odnosiła się do miejskiej dzielnicy, a do podkrakowskiej wsi. Owo określenie pochodzi od imienia pieczętujących się herbem Leliwa możnowładców małopolskich. W czasach, kiedy Grzegórzki podlegały władzom w Krakowie (lecz jeszcze przed włączeniem ich do granic miasta w 1910 r.), miał miejsce rozwój industrializacyjny dzielnicy. W jej obszarze powstały m.in.: austriacki bastion obronny, Miejska Rzeźnia, fabryka maszyn rolniczych Marcina Peterseima czy szereg przedsiębiorstw zajmujących się branżą drzewną.

Więcej na temat historii dzielnicy można przeczytać tutaj: http://cordiapolska.pl/blog/2018/02/20/grzegorzki-dzielnica-o-wiekowych-tradycjach/.

Dzielnica obecnie

Do zalet mieszkania w Krakowie bez wątpienia zaliczyć można to, że na terytorium miasta znajduje się wiele obiektów użyteczności publicznej. Część z nich zlokalizowanych jest właśnie w obrębie dzielnicy Grzegórzki, a są to m.in.: obiekty edukacyjne (przedszkole, dwie szkoły podstawowe, gimnazjum, dwa licea, a także szkoły zawodowe), kompleksy sportowe (np. korty tenisowe, pływalnia, ośrodek gimnastyczny KSOS, lodowisko „Cracovia” i stadion piłkarski) i gmachy medyczne – Collegium Medicum, jak również szpital św. Łazarza.

Na Grzegórzkach znajdują się również galeria handlowa „Kazimierz” i hala targowa „Unitarg”. Mieści się tu ponadto siedziba wydawnictwa „Gazety Krakowskiej”. Dzielnica jest także istotnym węzłem komunikacyjnym, po którym porusza się dziesięć tramwajów i trzy autobusy.

Demografia Grzegórzek

Liczba ludności Grzegórzek (podobnie, jak całego miasta) sukcesywnie spada, choć nadal wynosi niemal dwadzieścia dziewięć tysięcy osób.

Kraków to bezapelacyjnie miasto warte zwiedzenia, a nawet zamieszkania w nim. Wybierając dokładną lokalizację do życia, koniecznie trzeba odwiedzić Grzegórzki!

Related posts

Leave a Comment