Styl industrialny: typowa dla niego surowość złagodzona artystycznymi dodatkami

Wskaźniki parowe i inne elementy dawnych browarów, stalowe płyty na ścianach i barze, elementy starych wagonów kolejowych, do tego ciepłe światło. W browarze restauracyjnym Złoty Pies we wrocławskim Rynku dominuje styl industrialny, ale wnętrza nie są surowe.

Wygląda to tak, jakby wyposażenie zbierane było od pokoleń. Motywem przewodnim aranżacji wnętrz browaru są elementy i urządzenia dawnych browarów, zwłaszcza parowych – wskaźniki, rury, różne instalacje czy dźwignie. Uwagę przykuwa na przykład tzw. korytko Granta, kiedyś służące do filtracji brzeczki.

Fragmenty ścian zostały „wytapetowane” stalowymi, nitowanymi płytami. Stalą obity został także bar części restauracyjnej. Ma klasyczny kształt, ale przypomina fakturę towarowego wagonu kolejowego. Poza tym w Złotym Psie jest sporo cegły, z pietyzmem wyczyszczonej, widoczne są niektóre elementy konstrukcyjne czy industrialne lampy z ciepłym światłem.

Styl industrialny: jego surowość złagodzono artystycznymi dodatkami

Doskonale współgrają z tymi wnętrzami industrialne i drewniane, ręcznie wykonane meble. Zostały zaprojektowane specjalnie dla Złotego Psa.

Do konstrukcji mebli dla browaru wykorzystaliśmy drewno ze starych wagonów. Tak na przykład powstała ława, w której oparciu można dostrzec powstałą z upływem lat dziurę. Musi być jakaś ciągłość w naturze. W otoczeniu mebli, które mają własny charakter, czujemy się lepiej – mówi Roman Niedbał, który wraz z synem prowadzi pracownię Manufacture-MRN. Wspólnie przygotowali i wykonali aranżację dla Złotego Psa.

Chcieliśmy się wyróżnić, dlatego nie ma u nas modnych dziś białych ścian i drewna. Nasze wnętrza są unikatowe. Widać w nich nie tylko spójną koncepcję, lecz także artystyczne rzemiosło. To tworzy przyjazną atmosferę – mówi Michał Bukowski z browaru Złoty Pies.

zloty-pies-wnetrze8 zloty-pies-wnetrze6

W sali restauracyjnej browaru stoją też dwie miedziane kadzie, które nie pochodzą z dawnego browaru, lecz są elementem nowoczesnej instalacji. Tutaj piwowar Złotego Psa rozpoczyna warzenie piwa. Co ciekawe, goście mogą nie tylko obserwować ten pierwszy etap, lecz nawet osobiście dorzucić słód i chmiele.

Kamienica Pod Złotym Psem jest jedną z najbardziej charakterystycznych i wyróżniających się we wrocławskim Rynku. Od jej godła pochodzi nazwa browaru.

Z okien przestrzennej sali restauracyjnej (na 1. piętrze) rozciąga się wspaniały widok na Rynek. Z kolei w części piwnicznej pomieszczenia są kameralne, a łukowe średniowieczne sklepienia przypominają, że to serce Starego Miasta.

Styl industrialny, Browar restauracyjny Złoty Pies Styl industrialny, Browar restauracyjny Złoty PiesStyl industrialny, Browar restauracyjny Złoty Pies Styl industrialny, Browar restauracyjny Złoty Pies Styl industrialny, Browar restauracyjny Złoty Pies

Related posts

One Thought to “Styl industrialny: typowa dla niego surowość złagodzona artystycznymi dodatkami”

  1. Celinka

    Bardzo ładne wnętrza 😀 uwielbiam ten styl <3

Leave a Comment