Większy dom czy ogród?

Większy dom czy ogród?

Każdy właściciel działki budowlanej dochodzi do momentu, w którym należy podjąć decyzję o wyborze projektu domu. Jedną z zasadniczych kwestii na tym etapie jest jego powierzchnia, która wpływa bezpośrednio na przyszłą wielkość ogrodu.

Nietrudno domyślić się, że duży dom (zwłaszcza parterowy) zabierze więcej przestrzeni naszej działki, niż dom o minimalnej powierzchni niezbędnej do życia. Powstaje zatem pytanie, co dla rodziny mieszkającej w danym domu jest ważne i potrzebne do prowadzenia szczęśliwego życia na co dzień.

Duży dom – mniejszy ogród

Rozległy dom niesie ze sobą długą listę zalet. Każdy członek rodziny może posiadać własny pokój pokaźnych rozmiarów, łazienka i kuchnia pozwoli na swobodne poruszanie się, znajdzie się także miejsce na takie pomieszczenia, jak jadalnia czy garderoba… Niestety każde z kolejnych pomieszczeń zabierze zieloną przestrzeń, która w innym przypadku mogłaby stanowić kawałek trawnika lub przepiękny, kolorowy klomb. Życie rodzinne na co dzień będzie jednak dużo bardziej komfortowe z odpowiednią ilością przestrzeni na wszelkie przedmioty i pozwoli każdemu zachować swoją prywatność bez wchodzenia w niepotrzebne konflikty z innymi domownikami. Posiadając duży dom na standardowej działce należy się jednak pogodzić z minimalnym ogrodem, w którym z pewnością nie znajdzie się miejsce na oczko wodne czy boisko do koszykówki. Niewielki ogród może jednak z powodzeniem służyć do wspólnego grillowania, opalania czy relaksu na leżaku.

Mały dom – większy ogród

Projekty domów na czasie są zwykle niewielkich rozmiarów. Ich popularność bierze się z ekonomii utrzymania oraz chęci posiadania jak największej przestrzeni zielonej. Coraz więcej osób marzy bowiem o posiadaniu własnego ogrodu, w którym można swobodnie spędzać czas z całą rodziną. Jak nietrudno się domyślić większy ogród daje więcej możliwości. Znajdzie się w nim z pewnością miejsce zarówno na obszar do relaksu, jak i obszar do uprawy własnych grządek. I choć przebywanie w ciasnym domu nieco przymusza mieszkańców do bycia cierpliwym i wzajemnego ustępowania sobie nawzajem oraz kreatywnego poszukiwania miejsc na przechowywanie wielu przedmiotów, to duży ogród jest gotowy wynagrodzić te ewentualne trudy.

Podjęcie decyzji o proporcji domu do ogrodu powinno zostać uwarunkowane stylem życia danej rodziny oraz tym, co jej członkowie lubią robić w wolnym czasie. Jeżeli wiele mieszkańców jest aktywnych, pasjonuje się roślinami lub zwierzętami – duży ogród będzie idealną przestrzenią do spędzania wolnego czasu. Jeżeli zaś rodzina uwielbia spędzać długie, wspólne wieczory w swoim domu i zapraszać dodatkowo w jego progi wielu przyjaciół – duży dom sprawdzi się w tym przypadku o niebo lepiej.

Related posts

One Thought to “Większy dom czy ogród?”

  1. ania

    najlepsza opcja, jak dla mnie to dopasowanie proporcjonalne

Leave a Comment