Wnętrza w stylu włoskim – oświetlenie, które eksponuje

Włoski styl łączy obecnie prostotę i finezję. To współczesne wydanie, którego dziś widziana forma wnętrzarska, ma swój początek w latach 40. Perfekcja, harmonia, subtelność, wyrafinowanie. Te hasła idealnie oddają charakter nowoczesnych aranżacji, w których nie brakuje miejsca na wyjątkowe oświetlenie. W jaki sposób stworzyć włoskie, klasyczne wnętrze nie zapominając o lampach?

Mediolańskie targi

Nie bez powodu Mediolan rokrocznie gości największych designerów z całego świata. Spotyka się tu śmietanka kreatorów wnętrz, producentów mebli, designerów, którzy wprowadzają do włoskich klimatów nutę świeżości i ogrom współczesności. Nie zapominają jednak o tak ważnym charakterze, przyciągającym uwagę mieszkańców całej Europy, a także innych regionów świata.

W Mediolanie można podziwiać między innymi wyjątkowe oświetlenie. Lampy, które mają gościć we włoskich aranżacjach, łączą klasykę z nowoczesnością. Robią to jednak w sposób bardzo umiejętny. Wysoka jakość i precyzja wykonania, idą w parze z przyjaznymi oczom kształtami. Niekiedy te kształty, a co za tym idzie konstrukcje, są bliższe klasyce, innym zaś razem oferują geometryczne formy splecione ze sobą w jedną całość. W każdym z tych wydań widać jednak, że nie brakuje elegancji, wyrafinowania i rodzimego stylu. Oświetlenie inspirowane włoskim designem, zawsze fascynuje i trudno mu się oprzeć. Wystarczy spojrzeć na delikatność, ale i wyrazistość, którą oferują lampy dostępne w sklepie Lampy.it. Klasa sama w sobie!

Harmonia i zrównoważone proporcje

Pośród aranżacji utrzymanych we włoskim klimacie, liczy się rozświetlenie. Wycieczki do Włoch kojarzą się z mnóstwem promieni słonecznych wpadających przez duże okna i żaluzjowe okiennice. Pomieszczenia tak urządzane muszą zatem być maksymalnie jasne, przejrzyste i harmonijne, a oświetlenie w tym pomaga. Jako całość powinno przykuwać uwagę właśnie jakością, precyzją i luksusem, bo Włosi przecież kochają luksus i własne wyroby. Pod względem z kolei funkcji praktycznych, liczy się równomiernie rozproszone światło, wyrazista jego wiązka, ale o ciepłej barwie.

Dla luksusu musi znaleźć się przeciwwaga, w postaci umiarkowanej prostoty. Południowy klimat uzyskuje się wybierając oświetlenie bazujące na szlachetnych materiałach. Takie kompozycje dekorują, a wrażenie luksusu jest dalekie od poczucia przepychu. Nie jest to również stylistyka zakrawająca na glamour, choć lekki błysk, szkło czy kryształki, a do tego połyskujące klosze, dobrze sprawdzają się we włoskiej aranżacji.

Jako że stawia się na proporcje, które są zrównoważone, światło musi nie tylko równomiernie obejmować wybrane fragmenty powierzchni. Powinno poprawiać proporcje wnętrz, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jego zadaniem jest ponadto wyeksponowanie najbardziej eleganckich i gustownych elementów wyposażenia, by te zaczęły żyć, a nie jedynie wyglądać.

Włoska estetyka

Stworzenie aranżacji w kierunku południowego klimatu śródziemnomorskiego, nie wymaga wybierania lamp typowo włoskich. Jeśli zwraca się uwagę na wspomnianą szlachetność materiałów i jakość wykonania, pod względem estetycznym można sobie pozwolić na indywidualny wybór oświetlenia. W końcu lampy mają dopełniać całości i współgrać, sprzyjać uzyskiwaniu oryginalnego wystroju, który odda charakter Włoch, ale i będzie zapowiedzią gustów właścicieli.

Możliwości jest całkiem sporo, a inspiracją niech będą niedawno odbyte podróże lub te dopiero planowane. Niechaj włoska aura już teraz zagości we wnętrzach, a oświetlenie stanie się subtelnym dopełnieniem.

Related posts

Leave a Comment