Własny dom to marzenie wielu osób. Na szczęście coraz łatwiej można je spełnić. Do wyboru są też gotowe budynki, które wystarczy urządzić po swojemu i domy, które wybudujemy od podstaw sami. W tym drugim wypadku można wybrać projekty domów, jakie najbardziej nam się podobają, są dostosowane do naszych potrzeb i wymagań, ale też będą tanie w utrzymaniu. Zasad wybierania dobrego projektu jest wiele. Ale co nam proponują obecnie pracownie projektowe?
Zanim kupimy projekty domów
Kupienie najpierw projektu, przed sprawdzeniem warunków zabudowy jest bardzo powszechnym błędem. Warto go uniknąć, a tym samym uchronić się przed różnymi nieprzyjemnościami. Pracownia projektowa znając konkretne warunki, może znaleźć dla nas najlepsze projekty, które spełniają lokalne wymagania, ale i nasze. Kupując gotowe projekty domów już zgodne z warunkami zabudowy w okolicy, mamy pewność, że taki konkretnie dom będzie mógł zostać wybudowany.
Gotowe projekty domów – jaki rozmiar budynku wybrać?
Zanim wybierzemy konkretny projekt, dobrze jest obejrzeć co najmniej kilka. Warto powiedzieć w pracowni projektowej, na co liczymy, jakie mamy oczekiwania względem domu, czy nawet, jaki mamy całkowity budżet na budowę. Dzięki temu pracownia pomoże nam znaleźć odpowiedni dom.
Dobrze jest pamiętać, że nie sama powierzchnia użytkowa jest najważniejsza. Bardziej istotne może być rozmieszczenie pomieszczeń. A nawet ciągi komunikacyjne, położenie ścian nośnych czy ilość okien. Jednak zwykle najważniejszym pytaniem jest: ile metrów powinien mieć dom?
Obecnie popularne są projekty domów o średnich rozmiarach. Zwykle wybierane są budynki o powierzchni 120-140 m kwadratowych. A czasem nawet mniejsze – do 80 m kwadratowych, w związku z nowelizacją przepisów. Można też znaleźć zaprojektowane budynki o wielkości 300 – 400 m kwadratowych. Wszystko jednak sprowadza się do kwestii liczebności rodziny, która w nim będzie mieszkać i jej potrzeb.
Nawet w domu o powierzchni użytkowej 85 m z powodzeniem można zaaranżować trzy sypialnie, salon, kuchnię i łazienkę. Tak samo jak i w budynku o wielkości 200 m. Dlatego, zamiast sugerować się jedynie powierzchnią użytkową, warto przeanalizować rzut projektu, aby zobaczyć, czy projekt spełnia nasze potrzeby.
Czy można znaleźć tanie w budowie projekty domów?
Jak najbardziej projekty domów mogą być tanie lub drogie w realizacji. Pracownie projektowe mają szereg ofert domów, które są tanie w realizacji. Ale też będą odpowiadać potrzebom większości osób. Warto jednak pamiętać, że koszt budowy zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim sama technologia budownictwa. Jeśli dom ma prostą bryłę, a dach jest bardzo typowy i do jego wykończenia nie potrzeba materiałów na indywidualne zamówienie, to postawienie budynku będzie kosztować rozsądną sumę.
Po drugie aktualna cena materiałów budowlanych. A tutaj niestety można zauważyć, że ceny niektórych produktów podrożały. Czy można zastąpić je zatem tańszymi o dobrej jakości? Na szczęście tak. Warto zawsze o to zapytać, ponieważ w większości wypadków mamy ogromny wybór wśród materiałów o tych samych parametrach, a ich cena może się różnić jedynie przez wzgląd na producenta.
Po trzecie ekologiczny dom, może kosztować więcej w budowie, ale później jego eksploatacja tańsza. Jeśli jesteśmy zainteresowani rozwiązaniami takimi jak pompa ciepła, zamiast typowego pieca na węgiel, to taką inwestycję warto wykonać już podczas budowy obiektu.
Konsultując wybór z pracownią, jak https://pracownia-projekty.dom.pl/, można wybrać najlepszy projekt i zbudować dom swoich marzeń, który będzie spełniał nasze wszystkie oczekiwania. Ponadto profesjonaliście patrząc na projekt, będą wiedzieli, ile kosztuje jego wykonanie. Dzięki temu mogą zasugerować nam naprawdę sensowny, ale i niedrogi dom.