Zwalczanie gryzoni a podstawa prawna: sprawdzamy, jak często trzeba wykonać deratyzację

usuwanie gryzonii

Zauważenie szczurów lub myszy zawsze powinno skłaniać nas do przeprowadzenia deratyzacji. Czasem wdrożenie odpowiednich działań jest wręcz koniecznością. Co o zwalczaniu gryzoni i częstotliwości przeprowadzania deratyzacji mówią obowiązujące w Polsce akty prawne?

Zwalczanie gryzoni — podstawa prawna

Niewątpliwie odstraszanie gryzoni w domu czy w ogrodzie, gdy tylko je zauważymy, powinno być działaniem powszechnym. Jednak kiedy stają się one koniecznością? Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 roku, zarządcy nieruchomości są zobowiązani do utrzymywania ich właściwego stanu higieniczno-sanitarnego. Oznacza to także konieczność wykonywania deratyzacji. Jakich obiektów dotyczy ten obowiązek? Zwalczanie gryzoni przez Stander i inne specjalistyczne firmy trzeba wykonywać w takich miejscach, jak:

  • budynki mieszkalne,
  • lokale usługowe,
  • sklepy,
  • hurtownie,
  • hotele,
  • szpitale,
  • i wiele więcej.

Warto mieć też na uwadze, że zwalczanie gryzoni jest obowiązkiem w gospodarstwach rolnych. Wszystko w trosce o hodowane zwierzęta i plony.

Aktualnie nie istnieją odgórne wytyczne dotyczące wskazanej częstotliwości przeprowadzania deratyzacji. Jeśli chodzi o zwalczanie gryzoni w ogrodzie czy w domu, to panuje tutaj całkowita dowolność. Natomiast w przypadku obiektów publicznych, to skuteczny sposób na gryzonie w ogrodzie czy w pomieszczeniu powinien być stosowany regularnie. Najczęściej kwestię tę precyzują lokalne przepisy. Mogą one powstać na poziomie miasta, gminy lub powiatu.

Jak pozbyć się myszy z działki?

Wiele osób zastanawia się, jaki jest najlepszy sposób na gryzonie w ogrodzie. Inni chcą przeprowadzić skuteczne odstraszanie gryzoni w domu. Ostatecznie okazuje się, że odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się myszy z działki zwykle jest bardzo podobna. Zarówno w ogrodzie, jak i w budynku stosuje się te same metody. Są to przede wszystkim trutki. Ponadto wspiera się je pułapkami mechanicznymi. Fachowcy twierdzą, że połączenie tych metod daje najlepsze rezultaty.

Czasami można się spotkać z opiniami, że najlepsze są domowe sposoby na myszy i szczury. Czy to prawda? Rzeczywiście istnieją pewne metody walki z tymi szkodnikami. Dzięki zasadzeniu niektórych roślin czy skomponowaniu własnych preparatów można doprowadzić do zmiany ich miejsca bytowania.

Niestety, ale całkowite pozbycie się ich nie jest możliwe bez zastosowania fachowych metod. Dlatego też zwalczanie gryzoni zawsze powinno być zlecane specjalistom. Zalecamy wybór doświadczonej firmy, która przeprowadzi proces szybko i sprawnie.

Jak wskazaliśmy, w niektórych przypadkach walka ze szczurami czy myszami jest obowiązkiem prawnym. Częstotliwość odszczurzania jest zależna od przepisów lokalnych. Jednak kwestia tego, jak pozbyć się myszy z działki jest istotna również dla każdego, kto napotkał ten problem, choć nie jest zobowiązany do przeprowadzenia deratyzacji.

Istnieją różne sposoby na gryzonie w ogrodzie i w domu. Niestety żadne domowe metody walki z myszami czy szczurami nie są w pełni skuteczne. Zaleca się zatem współpracę ze specjalistami. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie sporo czasu, a także — paradoksalnie — pieniędzy.

Related posts

Leave a Comment