Miedź w Architekturze – laureaci konkursu

Miedź w Architekturze – ogłoszono laureatów 17 edycji prestiżowego konkursu. Zwyciężył kopenhaski budynek Trollbeads House. Organizatorem konkursu jest Europejski Instytut Miedzi.

Zwycięzcą w konkursie Miedź w Architekturze został zrewitalizowany biurowiec z lat 60-tych – Trollbeads House. Cechą charakterystyczną tego budynku jest perforowana we wzory osłona fasady ze złotego stopu miedzi. Autorem projektu modernizacji jest pracownia BBP Arkitekter.

Ten budynek stanowi mocny akcent w tkance miejskiej Kopenhagi. Projekt zrealizowany jest z imponującą dbałością o detale” – pisało w uzasadnieniu werdyktu jury.

 

Miedź w Architekturze

Miedź w Architekturze – wyróżnienia w konkursie

W konkursie Miedź w Architekturze przyznano cztery wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał dom mieszkalny znajdujący się Destelbergen (Belgia). Za projekt domu odpowiada pracownia Graux & Baeyens Architecten.

Współczesna forma domu połączona została w tym przypadku z dwuspadowym dachem, który idealnie wpasowuje się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. Budynek ten otrzymał też nagrodę publiczności.

Kolejne wyróżnienie przyznano grupie budynków Terminalu Promowego w Sztokholmie, który pokryty jest wypolerowanym mosiądzem. Położony jest on w często odwiedzanej części miasta – na przeciw Pałacu Królewskiego.

O projekcie autorstwa Marge Arkitekter jurorzy powiedzieli: Ta potężna grupa budynków usytuowanych wzdłuż sztokholmskiego nabrzeża jest na prawdę wyjątkowa i zaprzecza prozaicznej typologii budynków terminalowych. Budynki są utrzymane w skali wyrażającej szacunek wobec zabytkowego sąsiedztwa, nie idą na żadne ustępstwa i szanują  historię miasta.

Miedź w Architekturze

Kolejne wyróżnienie przyznane zostało Hali Sportowej w austriackim St. Martin. Obiekt zaprojektowany został przez pracownię Dietger Wissounig Architekten. To co go wyróżnia to fasada wykonana z giętych, perforowanych miedzianych płyt, które okrywają halę półprzezroczystym woalem.

Sporthalle St. Martin Villach
Hala Sportowa St. Martin Villach

Ostatnie wyróżnienie przyznano architektom z biura LAN za projekt Euravenir Tower we francuskim Lille.  Wolnostojącą wieżę z miedzi jurorzy uznali za „piękną samą w sobie”.

Miedź w Architekturze – jurorzy

W jury konkursu Miedź w Architekturze weszli: Ulla Hell (PLASMA studio, Włochy); Erik Nobel (NOBEL Arkitekter, Dania); Fernando Sá (Pitágoras Aquitectos, Portugalia) i Keith Williams (Keith Williams Architects, Wlk. Brytania).

Miedź w Architekturze – cel konkursu

Celem konkursu Miedź w Architekturze jest wyłonienie najciekawszych obiektów pod względem zastosowania w nich miedzi i jej stopów.

Related posts

One Thought to “Miedź w Architekturze – laureaci konkursu”

  1. Robert

    Jakoś miedź na budynkach do mnie nie przemawia, nie wielkie elementy dekoracyjne – czemu nie, ale tak na wszystkich ścianach – nie za bardzo, tak smutno

Leave a Comment