Modernizacja domu typu kostka – czy warto ją robić?

Czy modernizacja domu typu kostka się opłaca? A może lepiej go zburzyć i wybudować od nowa? Takie pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domów z czasu PRL.

Modernizacja domu typu kostka wbrew panującym opiniom może przynieść bardzo zadowalające efekty. Jednak bez udziału pracy architekta, będzie to zdecydowanie trudne do wykonania. Modernizowany budynek musi bowiem zostać dopasowany do kontekstu, który był kiedyś wymyślony przez innych architektów.

Przykładem udaje modernizacji jest prezentowany niżej budynek. Architekci pracujący nad jego modernizacją zostawili jak najwięcej mogli z tego, co powstało w latach 60-tych. Unowocześnili ten budynek, ale bez utraty jego charakteru.

Modernizacja domu typu kostka – ograniczenia, jakie stawia taka architektura

Dom kostka to wyzwanie dla architekta. Podczas jego modernizacji pojawia się wiele problemów, które trzeba jakoś przezwyciężyć. W tym przypadku największym wyzwaniem było to, że ten dom został zbudowany prawie od nowa – zmodernizowany został w 90%.

Wyzwaniem okazał się także podział pomieszczeń. Zastosowano w tym domu inny podział przestrzeni w porównaniu do tego, który stosuje się obecnie.  Trzon budynku pozostał bez zmian – klatka schodowa została w tym samym miejscy, zachowany został również układ schodów.

Modernizacja domu typu kostka

Okna – duże pole do popisu

Jak się okazuje, w przypadku modernizacji domów typu kostka, duże znaczenie mają okna. Bryła takiego domu daje w tym temacie duże pole do popisu, bowiem za pomocą kształtu, wielkości i koloru okien można całkowicie zmienić bryłę i styl budynku.

W przypadku tego domu ingerencja w bryłę domu przez zmianę otworów okiennych była niewielka. Zostawione zostały miejsca otworów okiennych, rozmiar okien i ich kolor. Początkowo pojawił się pomysł, aby w kuchni zamontowane zostały okna białe od wewnątrz i czarne od środka. Ostatecznie zostały całe białe. Z kolei drzwi przesuwne na tarasie zamontowano w kolorze grafitowym.

Nowy dom, nowoczesne instalacje

Stary-nowy dom wyposażono w nowoczesne instalacje, aby korzystanie z niego było jak najbardziej komfortowe. Stąd też pojawiła się inteligenta instalacja, centralny odkurzacz, podgrzewane podłogi.

modernizacja-domu-oknoplast4

Modernizacja domu typu kostka

Related posts

2 Thoughts to “Modernizacja domu typu kostka – czy warto ją robić?”

  1. Justyna

    Ja do końca nie jestem przekonan, ale zdjęcia pomieszczeń wygląda ciekawie 😀

  2. MaRek

    dla szukających ciekawych pomysłów na schody z kamienia, marmuru czy granitu polecam stronę marmur-dulemba, solidnie, fachowo i bardzo duży wybór

Leave a Comment