Budowa domu lub kupno niewykończonego mieszkania związane jest z koniecznością stworzenia aranżacji wnętrz. Każdemu z nas podoba się coś innego, dlatego styl wystroju powinniśmy wybierać indywidualnie. Oczywiście, zawsze możemy skorzystać z pomocy architekta czy projektanta wnętrz, jednak nawet on potrzebuje od nas jakiejkolwiek informacji wskazującej konkretny kierunek.
Lista stylów wykończenia wnętrz jest bardzo obszerna. Wraz z serwisem bud-kor.pl omówimy aktualnie styl industrialny, który ostatnimi czasy perfekcyjnie wstrzelił się w trendy. Na czym polega taki kierunek wystroju wnętrz oraz kto powinien się na niego zdecydować? O tym poniżej.
Historia powstania stylu industrialnego
Może się wydawać, że styl ten jest stosunkowo nowy i stosuje się go od niedawna. Nie jest to jednak prawda. Historia jego powstania sięga aż lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych nastała recesja. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie, jak jedna rzecz ma się do drugiej? Otóż, znacząco. Skutkiem recesji było pojawianie się coraz większej ilości pustych lokali i obiektów przemysłowych. W celu zagospodarowania ich w jakikolwiek sposób, stare i niewykończone fabryki trafiały w ręce zwykłych obywateli, gdzie służyły za mieszkania.
Oczywiście, z początku styl ten był całkowitym symbolem oszczędności. Z czasem jednak, zaczęto dostrzegać w nim coś więcej, a surowe elementy zamieniono specjalnymi, dekoracyjnymi. Wprost z USA, industrializm rozprzestrzenił się na całą Europę. Dziś nawet w naszym kraju możemy spotkać wiele mieszkań całkowicie zaaranżowanych na styl loftu lub po prostu zawierających kilka jego elementów.
Czym charakteryzuje się industrializm?
Wyobraźmy sobie stare, ceglane fabryki. W kwestii użytych materiałów, mogą kojarzyć się nam one z cegłą, betonem i stalowymi elementami. Dokładnie w taki sam sposób organizujemy wystrój wnętrz w loftowych mieszkaniach czy domach. W czasach, gdy branży budowniczej zależy na jak największym ukryciu elementów, takich jak rury czy przewody – w stylu industrialnym jest całkowicie na odwrót. Tutaj, stalowe węże wodociągowe przebiegające wzdłuż ścian są dodatkowym atutem i dekoracją.
Styl industrialny możemy podzielić na dwie wersje. Pierwszą z nich jest hard, czyli typowy loft powstały na skutek przeobrażenia obiektu przemysłowego w budynek mieszkalny bądź też użyteczności publicznej. Z drugiej strony mamy także wersję soft, co mówi nam o nowoczesnych budynkach, które specjalnie są na styl industrialny aranżowane.
Wybór mebli i dodatków
Styl industrialny kreowany jest także na podstawie szczegółów. To od nich głównie zależy, w jakim stopniu uda nam się osiągnąć efekt zbliżony do tego sprzed 70 lat w amerykańskich fabrykach. Sklepy meblowe nie oferują dużych ilości mebli loftowych, więc bardzo dobrym pomysłem jest zrobienie ich samemu. Półki można stworzyć chociażby poprzez zespawanie ze sobą miedzianych rur na formę stelaża, a następnie osadzenie na nich drewnianych czy stalowych blatów.
Podobnym przykładem może być także oświetlenie. Celem tego typu aranżacji nie jest zaprezentowanie pokaźnych lamp i żyrandoli, a jedynie montaż w miarę estetycznych żarówek.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem bud-kor.pl.